Proti zvýšení hlukových limitů se bude demonstrovat před ministerstvem

‚Minuta Hluku‘, takový název má dnešní happening před Ministerstvem zdravotnictví. Lidé z iniciativy ProAlt se chtějí ozvat proti zvýšení hlukových limitů. Záměrně budou vytvářet hluk, aby ukázali, v jakém prostředí žijí lidé, kteří bydlí u pozemních komunikacích. Na konci akce předají ministrovi zdravotnictví petici za snížení hlukového zatížení a proti zvyšování hlukových limitů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protihluková stěna

protihluková stěna | Foto: Alena Palečková

„Nařízení navrhuje zvýšit limity pro hlukové zatížení přes den o pět decibelů a v noci až o deset decibelů, což z hlediska subjektivního vnímání hluku a jeho dopadů na stres lidí jsou opravdu podstatná zvýšení,“ říká Tereza Stöckelová z ProAltu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hlukové zátěži, která se může kvůli návrhu ministerstva zdravotnictví zvýšit, mluvila na Rádiu Česko Markéta Višinková z Ekologického právního servisu

Konkrétně se jedná o zvýšení limitů z 60 na 65 decibelů přes den a z 50 až na 60 decibelů v noci.

„Podle údajů odborníků již 40 decibelů v noci v dlouhodobém horizontu způsobuje zdravotní komplikace,“ říká Markéta Višinková z Ekologického právního servisu, podle které nezveřejnilo ministerstvo zdravotnictví podklady, ze kterých vycházelo, když limity navrhovalo.

„Studie Světové zdravotnické organizace doporučuje noční hlukový limit na 40 decibelů. To je v přímém rozporu s tím, co navrhuje ministerstvo,“ pokračuje Višinková.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že zvýšení hlukových limitů při stavbách má sloužit tomu, aby byly postaveny například obchvaty a okruhy, kterým bránila současná legislativa, a že tyto komunikace naopak uleví od hluku centrům měst.

„Jedná se o úplně zvrácenou logiku. Za účelem ochrany jednoho zatíží hlukem někoho jiného. Obchvaty jsou většinou špatně naplánovány a vedou přes sídla. Jedná se například o pražské Běchovice, kde je komunikace naplánována poblíž původních domů. Další věcí je, že obchvaty ulehčí dopravě na původních komunikacích jen dočasně,“ uvádí Markéta Višinková.

Národní referenční laboratoř pro komunální hluk vydala prohlášení, že hlukové limity jsou předmětem socio-politických nastavení, která závisí na systému priorit různých zájmových skupin. Podle ní je hygienický limit hluku je určitým kompromisem a jeho překročení neznamená automaticky akutní poškození zdraví.

Podle Višinkové je pravdou, že hluk nezpůsobuje akutní poškození zdraví: „Teprve dlouhodobé působení hluku způsobuje chronické poškození sluchu. Hlukové limity ale můžeme zvýšit pouze v případě, že člověk začne být odolnější vůči hluku. A k tomu nedošlo. Návrh ministerstva považuji za ústupek lobby stavebních firem.“

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch, Tereza Kubíčková, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme