Protiatomoví aktivisté zablokují přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště

Rakouští odpůrci Temelína dnes opět zablokují hraniční přechod Wullowitz/Dolní Dvořiště. Hranice má být neprůjezdná od 11 do 12 hodin. Akci povolily rakouské úřady kvůli údajnému porušení jednoho z článků ujednání z Melku. Rakouští odpůrci jádra tvrdí, že česká strana nedodržela dohodu o bezpečnosti loni zkolaudované jihočeské elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Jan Rosenauer

Česká policie doporučuje motoristům, aby se v době mezi 11 a 12 hodinou hraničnímu přechodu vyhnuli a k cestě do Rakouska využili hraniční přechod Studánky u Vyššího Brodu. Policisté zde jsou připraveni zvládnout případný zvýšený provoz tak, aby nenarůstaly čekací doby.

Blokádu hraničního přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště pořádá hornorakouské sdružení Atomstop. Rakouští aktivisté tvrdí, že Česko nedodržuje česko-rakouskou dohodu z Melku týkající se jihočeské jaderné elektrárny.

Jak připomíná náš velvyslanec ve Vídni Jan Koukal, tentokrát je blokáda namířena spíše proti rakouské vládě. Ta čelí na domácí půdě kritice za liknavý přístup k návrhům protitemelínských aktivistů. Právě dnes jsou to dva měsíce, kdy ji rakouský parlament vyzval, aby na Česko kvůli Temelínu podala mezinárodní žalobu.

"Chystá se parlamentní diskuse, kde samozřejmě vládní koalice a opozice budou vést boj. Na straně druhé dlouhodobě očekávám uklidnění, protože všechny ostatní země postupně mění svá stanoviska a de facto Rakousko je již pouze takovým ostrůvkem antiatomové energetické koncepce v moři všech ostatních zemí," řekl Českému rozhlasu Jan Koukal.

Ivan Mls, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme