Protidrogová centra si mohou zažádat o certifikát

O vládní certifikát, jakýsi průkaz profesionality, si mohou od středy zažádat protidrogová centra. Projekt, který vznikl už před deseti lety a od realizace ho zdržovaly jen politické tlaky, by měl veřejnosti ukázat, že neziskové organizace pracující v oblasti drogové závislosti jsou profesionální. Protidrogová střediska o certifikát žádat povinně nemusí, ale bez něj by po roce 2007 mohla přijít o státní dotace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drogová závislost

drogová závislost | Foto: Jan Rosenauer

O různá osvědčení si protidrogová centra mohla zažádat už i v minulosti, nebyla ale sjednocená. S projektem vyzkoušeným například v Holandsku přišla Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky, která tak chce uživatelům drog zkvalitnit zdravotní a sociální služby.

Poskytovatelé služeb podle předsedkyně občanského sdružení Sananim Martiny Richterové-Těmínové vesměs certifikace vítají. "Doufám, že zmizí všechny informace o tom, že neziskové organizace v oblasti drog jsou neprofesionální a že se uzná, že služby, které poskytují, jsou profesionální a jejich kredit se zvýší," vyjádřila se Richterová-Těmínová.

Certifikáty budou na tři roky udělovat speciálně školení odborníci. Podmínkou je několikaletá praxe v oblasti drogové problematiky. "Ta laťka je dost vysoko nastavená. Jde o to, aby se těmto lidem až přijdou do terénu dalo věřit, aby měli něco nalítáno," dodává Kamil Kalina, psychiatr a odborník na léčbu drogově závislých.

Certifikátoři budou v protidrogových střediscích například zjišťovat, jaké má personál vzdělání a zda jsou dodržována práva klientů. Autoři projektu zdůrazňují, že nejde jen o kontrolu a zkvalitnění služeb, ale i o pomoc poskytovatelům služeb.

Alžběta Havlová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme