Česká protidrogová politika patří k nejúčinnějším v EU, říká expert. Problém vidí v nedostupné léčbě

Protidrogová politika a prevence v Česku i přes nižší podíl výdajů než v jiných vyspělých státech patří k nejúčinnějším v Evropské unii. Dokáže například úspěšně bránit šíření infekcí. Síť léčebných zařízení je ale v Česku nedostatečná a pomoc lidem, kteří chtějí závislost překonat, není vždy dostupná. Novinářům to ve čtvrtek řekl šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogy - kokain

Protidrogová politika a prevence v Česku i přes nižší podíl výdajů než v jiných vyspělých státech patří k nejúčinnějším v Evropské unii. (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, Tanjila Ahmed

Moravčík tak reagoval na výsledky evropské výroční zprávy o drogách, kterou ve čtvrtek experti zveřejnili v Lisabonu.

„Ve srovnání s ostatními státy - zejména s těmi západními - je naše protidrogová politika poměrně levná, když se podíváme na poměr výdajů z veřejných rozpočtů. Svědčí to o tom, že dokážeme dostupné finance efektivně využít," uvedl Mravčík.

Výměna injekčních stříkaček

Stát, kraje a obce na protidrogovou politiku podle něj dávají zhruba půl miliardy korun ročně. Velká část z obnosu putuje právě do prevence a snižování rizik. Česko má třeba účinný program výměny injekčních stříkaček či dostupná centra pro první kontakt, podotkl Mravčík.

V Česku chybí ambulance pro děti se závislostí na drogách a hraní. Případů přitom přibývá

Číst článek

Podle evropské zprávy patří Česko ke státům s nejvyšší dostupností výměny jehel, díky níž je možné šíření nákaz bránit. Česko se tak řadí k zemím jako Británie, Norsko či Finsko. Nejméně se jehly naopak mění v Polsku či Rumunsku.

Výskyt žloutenky typu C mezi uživateli měla Česká republika nejnižší, ukazují výsledky zprávy.

Podle Mravčíka jsou nedostatky ale v léčebné síti. Za hlavní problém označil nedostatečnou dostupnost substituční léčby. Center je málo a mají také malou kapacitu. Lék buprenorfin si musí pacienti navíc platit sami. „Dostupnost substituce je tak velmi nízká," uvedl Mravčík.

Podotkl, že ambulantní síť ordinací a poraden se v polovině 90. let rozpadla a nyní se postupně buduje znovu. Málo lékařů má ale smlouvu se zdravotními pojišťovnami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme