Česko 5:0 Lotyšsko

Protikomunistickou petici podepsalo již 53.000 signatářů

Petici Zrušme komunisty, která má internetovou podobu, předali její zástupci předsedovi senátu Přemyslu Sobotkovi. Pod petici se už podepsalo více než třiapadesát tisíc signatářů. Adresována je poslancům a senátorům jako žádost o schválení novely trestního zákona, která by zakázala propagaci nacismu, komunismu a fašismu v názvech a programech politických stran. S návrhem novely se minulý čtvrtek ztotožnila většina horní komory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Exner | Foto: KSČM

Seznam podpisů chtějí autoři petice předat i předsedovi sněmovny. V té ale mají zástupci ČSSD a KSČM většinu, takže novela tu nemá tak velkou šanci na přijetí. I když tam mají zástupci ČSSD a KSČM většinu, jeden z organizátorů petice a senátor Jaromír Štětina to nevidí jako překážku.

"Není třeba házet flintu do žita, protože o novele zákona bude hlasovat sedmdesát poslanců ČSSD a já si myslím, že celá řada poslanců této strany si uvědomuje hlavní rozdíl mezi komunisty a sociálními demokraty. Obě strany se liší zvláště ve skutečnosti, že ČSSD chce řešit problémy a starosti sociálně slabých parlamentní argumentací, zatímco komunisté včetně naší KSČM mají ve svém programu díky odvolávání na marxismus použití násilí," prohlásil jeden z organizátorů petice Štětina.

Jaromír Štětina dále vysvětlil, co by se stalo, kdyby ve sněmovně novela přesto prošla. "Prakticky by to znamenalo, že každý nápis na okresním či krajském výboru KSČM by zakládal podstatu trestného činu. Znamenalo by to také, že by už nebylo možno používat v názvu strany slovo ´komunistická´, protože už sám tento název by znamenal propagaci zákonem zakázaného hnutí," řekl Českému rozhlasu senátor Štětina.

Mezi podpisy petice za zrušení komunistů je i jméno syna komunistického poslance Václava Exnera Martina. Názor otce Exnera na podpis svého syna Radiožurnálu tlumočila mluvčí KSČM Monika Hoření. "Pan poslanec Václav Exner reagoval slovy, že jeho syn Martin je dospělý člověk s vlastním názorem, za který je zodpovědný on sám, a proto pan poslanec do názorů svých dětí nezasahuje," tlumočila poslancova slova mluvčí komunistů Hoření.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš k tomu podotkl: "Vztah k myšlenkám se nedění, není součástí genetické výbavy a všichni ve svých rodinách narážíme na problémy odlišných názorů. Tyto vztahy jsou někde více, jinde méně vyhrocené a já myslím, že ani v rodině Václava Exnera neprobíhá žádné drama," komentoval situaci Jiří Dolejš.

Vlasta Valentová, Markéta Pešková, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme