Protikorupční balíček by dával i beztrestnost

Vláda se dnes chystá projednat protikorupční balíček. Překládá ho ministr vnitra. Podobně jako v řadě jiných evropských zemích by dával beztrestnost svědkovi, který pomůže usvědčit členy organizované kriminální skupiny, jíž byl původně členem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Martin Pecina | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Týkalo by se to činů trestaných osmi lety vězení a víc. Na trestné činy s takto vymezenou sazbou by také mohli policisté nasazovat odposlechy, což by rozšířilo možnosti použití odposlechů oproti novému trestnímu zákoníku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr M. Pecina vysvětloval ve Světě o osmé podstatu protikorupčních návrhů

Mohou předstírat, že se chtějí podílet se na trestném činu, ale nesmí ho vyvolat, někoho zranit nebo zabít. Předseda legislativní vlády Pavel Zářecký vládě doporučil, aby s balíčkem souhlasila a sněmovně, aby předlohu schválila v prvním čtení.

Prověrky komisí

Premiér Fischer potvrdil, že ministři posoudí návrh, aby Národní bezpečnostní úřad prověřoval členy výběrových komisí pro velké státní zakázky. Ministr Pecima ve Světě o osmé Rádia Česko řekl, že návrh předpokládá prověrky na straně komisí i zadavatele. "Čili toho člověka, který je pověřen obyčejně ministrem neb vedoucím úřadu, aby vykonával funkci zadavatele. Tedy on je tou konečnou instancí, která schvaluje jak zadávací dokumentaci, tak výsledek výběrového řízení."

Paralelně mají své protikorupční zákony na vládě i ČSSD a Strany zelených a lidovci. Chtějí zrušit praxi anonymních akcií na majitele. "Abychom skutečně omezili rostoucí korupční prostřední je třeba zrušit akcie na doručitele," řekl Pecina.

"Druhá věc, kterou se nám bohužel nepodařil udržet v Janotově balíčku je sazba daně z příjmu fyzických osob, která zcela evidentně slouží v ČR k mohutnému praní špinavých peněz. 15procentní sazba z příjmu fyzických osob, o 4 procenta nižší než korporátní daň není nikde na světě, zdůraznil Pecina na Rádiu Česko.

Milan Kopp, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme