Protikorupční neziskové organizace zahajují Rekonstrukci státu

Dvacítka neziskovek, podnikatelé, živnostníci a experti spojili síly a chtějí přimět politiky, aby co nejdříve přijali devět protikorupčních zákonů. Jde o dosud největší a nejpropracovanější občanskou akci v této oblasti. Projekt se jmenuje Rekonstrukce státu a vznikal rok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce, ilustrační foto

Korupce, ilustrační foto | Foto: Stock.xchng

Protikorupční organizace usilují v projektu Rekonstrukce státu o to, aby politici přijali sérii zásadních kroků.

V některých případech přitom nejde o úplně nereálné cíle. Třeba zákon o zveřejňování smluv státních a polostátních podniků mají teď poslanci ve druhém čtení, zákon o státním zastupitelství je hotový, nicméně ho před časem zamítli senátoři, zákon o financování politických stran by měl jít na vládu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslání projektu Rekonstrukce státu představuje předseda protikorupčního sdružení Oživení a garant projektu Štěpán Rattay

„Řada kampaní, které tady byly otevřeny, vlastně vyšuměla a neměla žádný konkrétní dopad nebo velice slabý,“ vysvětluje motivaci k založení projektu předseda protikorupčního sdružení Oživení a garant projektu Rekonstrukce státu Štěpán Rattay a pokračuje:

„Rekonstrukce státu je společný projekt, do kterého jsme přizvali politiky, experty a i zástupce byznys sféry, podnikatelů.“

Idea společného projektu vznikla v rámci komunikace mezi protikorupční organizací Oživení, Transparency International a Ekologickým právním servisem přibližně před rokem. Na počátku tak byl stanoven plán společného postupu a vznikly pracovní skupiny: pro každou z klíčových oblastí jedna.

Devět restů
• Průhlednost financování politických stran a volebních kampaní
• Majetková přiznání a jejich elektronizace ke dni nástupu do veřejné funkce
• Zveřejnění všech veřejných smluv na internetu
• Zrušení anonymních akcií a omezení anonymity vlastnictví
• Odborná nominace do dozorčích rad a dalších správních orgánů státních a polostátních firem
• Depolitizace a profesionalizace státní správy
• Konec politického zasahování do činnosti státních zastupitelství
• Průhlednost a efektivita legislativního procesu
• Rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ)
Zdroj: Oficiální facebook projektu Rekonstrukce státu

„Definovali jsme si devět oblastí, které považujeme za klíčové k tomu, aby došlo v naší společnosti v této problematice k nějaké změně,“ popisuje další postup Štěpán Rattay.

Za všech devět považuje Štěpán Rattay za klíčové zejména odpolitizování a profesionalizaci státní správy, aby nedocházelo k ovlivňování ze strany politiků. Významné je také průhlednější financování politických stran.

Obecně požaduje projekt Rekonstrukce státu zejména vyšší transparentnost ve všech sférách veřejného života. Dotýkat by se měla zejména správy financí či průhlednosti smluv.

Nejprve tak v projektu vzniky odborné materiály pro každou z devíti oblastí. K jejich tvorbě byli přizváni i experti z akademické půdy. Na základě společného materiálu bylo definováno takzvaných Devět restů. Jedná se o konkrétní opatření, se kterými oslovují neziskové organizace již konkrétní zákonodárce.

„Oni byli ti, kteří tady byli v roce 2010 zvoleni, a doposud se toho doopravdy z jejich strany stalo hodně málo,“ vysvětluje postup Štěpán Rattay a pokračuje:

„Nyní je stále čas k tomu, aby doopravdy došlo k reformě, aby tady zazněl silný impulz k tomu, že je potřeba reagovat na poptávku společnosti, která neustále řeší to, že naše veřejná správa funguje neefektivně, nehospodárně, netransparentně. Objevují se korupční kauzy.“

Kladný ohlas politiků

Podle Rattaye jsou reakce ze strany politiků pozitivní. Projekt rekonstrukce státu tak má přislíbenou podporu více než 20 zákonodárců. Spočívat by měla v tom, že se konkrétní zákonodárci přihlásí s návrhem legislativního řešení Devíti restů.

„K dnešnímu datu máme podepsaných 14 zákonodárců, že budou prosazovat a nebo že navrhnou legislativní změnu pro některé z restů do konce tohoto volebního období,“ doplňuje Štěpán Rattay.

Znamená to tak, že s klíčovými řešeními by měli předstoupit politici v Poslanecké sněmovně do podzimu.

Transparency International: Korupce | Foto: Oficiální Facebook Transparency International

V plánu je obejít všech 281 poslanců a senátorů chtít po nich, aby podepsali třístránkový materiál nazvaný Prohlášení o podpoře rekonstrukce státu. Pokud ho podepíšou, tak také budou lidé z projektu Rekonstrukce státu hlídat, jak skutečně poslanci o konkrétních zákonech hlasovali.

To, že pak budou poslanci zákony vykrášlovat pozměňovacími návrhy, není na škodu, pokud se to nedotkne těchto zásadních bodů, definovaných ve zmíněném prohlášení.

K projektu se přihlásili také zástupci podnikatelů. S nutností změny tak souhlasí jak Asociace malých a středních podnikatelů, tak zástupci větších korporací, jako jsou Siemens nebo Skanska.

Zástupci byznysu se přihlásili k potřebě změny obchodního prostředí již dříve a to tak, že figurovali velice silně i v novelizaci zákona o veřejných zakázkách, kterou Štěpán Rattay vidí jako úspěšnou.

Veronika Sedláčková, Petr Sehnoutka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme