Protikorupční organizace: Podařilo se schválit jen zlomek zákonů, které mají vymýtit korupci
Poslanci hnutí ANO jednali dnes ráno ve sněmovně se zástupci iniciativy Rekonstrukce státu. Sdružení protikorupčních organizací slíbilo spolupráci před loňskými volbami 165 poslanců parlamentních stran. Za celý rok se přitom podařilo naplnit jen pouhý zlomek dojednaného závazku, do kterého patří přijetí devíti zákonů, podporujících v Česku transparentní prostředí.
Řada zákonodárců i někteří ministři si údajně naopak stěžuje, že na ně lidé z protikorupční iniciativy příliš tlačí, aniž by vnímali realitu, která prý nedovoluje s příslušnými zákony tolik spěchat.
„Je potřeba si uvědomit, že jsme deset měsíců od voleb a z devíti věcí, které jsme podepsali, jsou čtyři splněny. Máme zrušeny anonymní akcie, odborné nominace do dozorčích rad, přijat služební zákon a schválili jsme rozšíření kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu," vyjmenovává úspěchy zákonodárců předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.
O zákonech podporujících transparentní prostředí mluví Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) a ředitel organizace Frank Bold Pavel Franc
Z dalších věcí se podle něj například dneska připravuje na ministerstvu vnitra průhledné financování politických stran, elektronická majetková přiznání na ministerstvu financí, o smlouvách na internetu je dnes debata ve sněmovně a ve výborech je k tématu připravená odborná pracovní skupina.
Podle garanta Rekonstrukce státu a ředitele organizace Frank Bold Pavla France by například u služebního zákona bylo lepší, kdyby nabyla účinnosti starší verze služebního zákona z roku 2002:
„My jsme před hlasováním služebního zákona dopředu transparentně řekli, že se domníváme, že už je lepší, než schvalovat takový zákon, počkat na to, až nabude účinnosti starý služební zákon. Protože poté, co do jednání vstoupily ODS a TOP 09, je v podstatě výsledek žalostný.“
„Co se týká nominování do dozorčích rad, tam se hnutí ANO i ostatní strany zavázaly, že to bude zákon, který bude říkat pravidla, jak budou firmy vedeny. To dodnes není. Dokonce se v tomto momentě mluví o tom, že žádný zákon ani nebude,“ vysvětluje Franc.
Nový zákon o státní službě je podle Faltýnka lepší než nic, protože mimo jiné odpolitizovává státní správu od úrovně vrchních ředitelů směrem dolů:
„Už se nemůže stát, co se běžně stávalo za minulých pravicových vlád, že přišel ministr na ministerstvo a během jednoho dne vymetl 50 lidí z úrovně ředitelů odboru, vedoucích oddělení a podobně. Minimálně v tomto je to lepší než nic.“