Protikorupční organizace žádají nezávislé vyšetření kauzy Martina Romana
Jedenáct protikorupčních organizací sepsalo výzvu, kterou nazvalo podle adresy hlavního sídla společnosti ČEZ 'Pankráckou'. Žádají nezávislé prošetření údajného napojení bývalého šéfa energetické firmy ČEZ Martina Romana na Škodu Holding. Podezřením, že Roman měl skryté majetkové vazby na plzeňskou společnost a přihrával jí miliardové zakázky pro elektrárny, se zabývá i protikorupční policie.
Výzva je adresována premiérovi Petru Nečasovi, místopředsedkyni vlády Karolíně Peake, ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi a předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. „Tři výše jmenovaní jsou členy vlády. Pan Sobotka je předseda největší opoziční strany a byl ministrem financí v době, kdy pan Roman řídil společnost ČEZ,“ uvedl ve Stalo se dnes vedoucí Právní poradny české pobočky Transparency International Vladan Brož.
Jedním z nutných kroků je podle organizací odvolání Martina Romana z dozorčí rady ČEZ. Zaráží je fakt, že ve funkci generálního ředitele klíčové státní firmy vydržel 7 let bez bezpečnostní prověrky.
Hostem Stalo se dnes byl vedoucí Právní poradny české pobočky Transparency International Vladan Brož
Tisk nedávno poukázal na to, že Roman během svého působení v čele ČEZu měl zřejmě vlastnické zájmy v plzeňské Škodě. ČEZ Škodovce poskytoval miliardové zakázky na své elektrárny. Romanovo případné působení v obou firmách by znamenalo vážný konflikt zájmů.
Na pokyn ministra financí má prověřit smlouvy ČEZu se Škodou také současný šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš. Ten je ale Romanův dlouholetý známý, soused a spolužák. Vladan Brož tak nevěří, že protikorupční policie dotáhne případ do konce.
„Ohromilo nás to, že ministr financí zadal ČEZu, aby přezkoumal zakázky z dob, kdy tam předsedal pan Roman, a přímo byl pověřen pan Daniel Beneš, který je osobním přítelem, velmi blízkým přítelem pana Romana. Takže se domníváme, že tady je jasný střet zájmů, a že nic nemůže být v takovéto konstelaci vyšetřeno dobře,“ vysvětlil výhrady protikorupčních organizací Brož.
Protikorupční organizace navrhují i další opatření. Vedle konkrétních věcí týkajících se ČEZu chtějí, aby stát přišel s určitou vlastnickou politikou.
„Aby přišel s principy nebo se zásadami, jakým způsobem budou obsazovány dozorčí rady, protože v současné době slouží obsazování dozorčích rad jako trafiky politiků,“ sdělil Brož. Pokud totiž dozorčí rada nesestává z profesionálů, hrozí podle Brože nebezpečí, že manažeři firem mohou vyvádět majetek za zády dozorčích rad.