Protikorupční policie hledá viníka průtahů v kauze Mostecké uhelné
Protikorupční policie začala zjišťovat, kdo může za liknavost Česka při spolupráci na vyšetřování podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti. Švýcaři vyzvali Česko k uplatnění škody, ale české úřady na to dlouho nereagovaly. Policie nyní vyšetřuje, kdo zdržení kontaktu se švýcarskou prokuraturou zdržoval.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil už kvůli tomu podal kárné žaloby na bývalého pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu, náměstka Libora Grygárka, Ladislava Letka, který kauzu dozoroval, a Marcelu Kratochvílovou, která už byla v souvislosti s kauzou sesazena z vedení odboru závažné hospodářské a finanční kriminality.
Odborníci, kteří podklady pro tyto kárné žaloby připravovali, došli k závěru, že státní zástupci prověřování záměrně protahovali. V roce 2010 včas neinformovali ministerstvo financí o možnosti připojit se ke švýcarskému vyšetřování případu MUS.
Podle dostupných informací Švýcaři viní z praní špinavých peněz, nekalé správy nebo podvodu někdejší správce Mostecké uhelné Antonína Koláčka, Luboše Měkotu, Marka Čmejlu, Oldřicha Klimeckého, Petra Krause, Jiřího Diviše a Jacquesa de Groota.
Švýcarsko zablokovalo na účtech 12 miliard korun, které mohly být při podezřelé privatizaci Mostecké uhelné společnosti do země nelegálně vyvedeny. Česko nyní zvažuje, jak alespoň část peněz získat zpět. Kvůli průtahům českých úředníků se stát nestihl připojit ke švýcarským trestnímu řízení proti bývalým manažerům společnosti.