Protikorupční policie obvinila bývalého starostu Jančíka

Protikorupční policie obvinila exstarostu Prahy 5 Milana Jančíka ze zneužití pravomoci úřední osoby. Policie ho obvinila kvůli postoupení dluhů za nájemné Agentuře Praha 5. Jančík měl neoprávněně uzavřít smlouvu o postoupení pohledávek za víc než 63 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Jančík (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

„Podepsal smlouvu o postoupení pohledávek s jednou obchodní společností. Smlouva se týkala vymáhání pohledávek z dlužného nájemného. Smlouvu měl obviněný podepsat bez toho, aby o tom rozhodovalo zastupitelstvo, k čemuž bez souhlasu zastupitelstva nebyl oprávněn,“ popisuje tiskový mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Transparency International David Ondráčka v pořadu Stalo se dnes.

Jak řekl Milan Jančík v České televizi, obvinění odmítá a proti trestnímu oznámení podal stížnost. „Starosta je člověk, který jedná na základě rozhodnutí kolektivních orgánů. Tuto pravomoc nemám a považoval bych ze své strany za velmi pošetilé a nezodpovědné, kdybych tak učinil. Každý starosta jedná na základě pokynů svého nadřízeného. A tím je v prvním případě rada a v druhém případě zastupitelstvo. Bylo to s vědomím zastupitelstva,“ řekl Jančík.

Bývalý starosta Jančík pak vydal odpoledne prohlášení, ve kterém obvinění označil za absurdní. V textu uvádí, že on sám podal v této věci trestní oznámení už před delší dobou, ale policie to odložila. „To je typický postup kozla zahradníkem. Když má někdo máslo na hlavě, tak se to ještě pokusí přehodit někam jinam,“ řekl ředitel Transparency International David Ondráčka.

TI: Máme silné důkazy

Ondráčka se zároveň domnívá, že tentokrát se Jančíkovi vina podaří dokázat. „Důkazy jsou velmi silné, proto jsme také na loni na jaře trestní oznámení podávali. Teď samozřejmě záleží, zda se to dostane k soudu a jakým způsobem to soud posoudí,“ řekl ředitel Transparency International.

Pohledávky za nájemné prodávala radnice od roku 2003. Agentura Praha 5 ale městské části platila jen za ty dluhy, které se jí podařilo vymoci. Radnice navíc dostala jen 60 procent jejich původní hodnoty. Nabíhající úroky z prodlení a penále zůstávaly agentuře.

Jančík smlouvu uzavřel bez vědomí zastupitelstva, i když údajně věděl, že jde o nezákonný postup. V případě odsouzení mu hrozí dva roky až deset let vězení.

Případem se policie zabývala už v minulosti. Nové šetření začalo loni v březnu, poté co Transparency International podala trestní oznámení.

Podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové bude vedení strany případ komentovat až po jeho vyšetření. „Jestliže byl obviněn, pak k tomu je jediný možný komentář – orgány činné v trestním řízení budou konat, vyřeší, předloží veřejnosti svá zjištění a potom k tomu samozřejmě zaujmeme stanovisko,“ podotkla Němcová.

Martin Dorazín, Renáta Prátová, Martin Drtina, Václava Marešová, Lenka Rafaelová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme