Protikorupční policie prověřuje vznik Strany práv občanů Zemanovci

Okolnosti vzniku Strany práv občanů Zemanovci prověřuje protikorupční policie. Podle webu týdeníku Respekt měla strana dostat 30 milionů od sponzorů ODS, aby tak oslabila levicové sociální demokraty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista a bývalý Zemanův poradce Miroslav Šlouf v hotelu Top na pražském Chodově, kde měl volební štáb Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

Vyplývá to z e-mailu jednoho ze zakladatelů zemanovců Zdeňka Zbytka. V roce 2010 v něm vyjádřil své zklamání z toho, že nakonec pomocí těchto peněz stranu ovládl Miroslav Šlouf.

Dopis odevzdal na polici místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Kdo mu e-mail předal, ale prozradit nechce. Údajně mu dal slib, že jej nevyzradí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Kundra z týdeníku Respekt a předseda SPOZ Vratislav Mynář v poledních Ozvěnách dne na Radiožurnálu

„Kdyby platilo, že byla strana skutečně financovaná z okruhu lidí kolem Mirka Topolánka a Marka Dalíka, je otázkou, jestli se 30 milionů objevilo v oficiálním účetnictví. Ona měla v inkriminovaném roce 2010 získat na darech 37 milionů. Teoreticky by mohlo jít o černé financování strany, tohle by mohla šetřit policie,“ poznamenal Ondřej Kundra z týdeníku Respekt.

Zemanovci prý ale o tom, že by strana byla financovaná sponzory z ODS, nic nevědí. „Přiznám se, příliš informací o tom nemám,“ řekl předseda SPOZ Vratislav Mynář. Financování kampaně v roce 2010 ale podle něj probíhalo standardně. „Máme darovací smlouvy na finanční dary, které byly použity pro kampaň,“ doplnil Mynář.

Jakub Šídlo, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme