Protikorupční strategie znovu prověří stabilitu vlády

Hned na první schůzi vlády v novém roce mají ministři na stole žhavé téma - protikorupční strategii. Právě boj proti korupci odstartoval další roztržku v kabinetu, konkrétně mezi ministrem vnitra Radkem Johnem z Věcí veřejných a premiérem Petrem Nečasem z ODS. S většinou návrhů v materiálu předseda vlády sice souhlasí, o sporných bodech chce ale ještě podrobně debatovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) před zasedáním vlády České republiky

Ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) před zasedáním vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Reálná diskuze - tak charakterizoval premiér Petr Nečas to, co dnes čeká jeho ministry nad protikorupčním balíčkem. Ten v 54 bodech připravil resort vnitra a vládě ho předloží jeho šéf Radek John.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) v Ranním interview Radiožurnálu

V návrhu umožňuje policii nahlížet do daňových přiznání nebo odposlouchávat účastníky korupčních kauz. Úřadu vlády ale podle premiéra v dokumentu některé body chybějí, jinde podle jeho názoru překračuje návrh koaliční dohodu.

Nečas proto chce o strategii podrobně debatovat. „Jde nám o kvalitní materiál, budeme požadovat některá dopracování,“ řekl premiér, který nevyloučil, že dokument dnes přijat nebude. Stát by se tak podle něj nicméně mělo do konce ledna.

Protikorupční balíček včera kritizovali i ministři spravedlnosti Jiří Pospíšil a obrany Alexander Vondra (oba ODS). Ty popudil John svým prohlášením v médiích, že připomínky koaličních partnerů protikorupční strategii mrzačí. Radek John dnes ve vysílání Radiožurnálu podotkl, že se další debatě nebrání, na některých bodech ale trvá.

„Kdyby tam byly body, které přišly na ministerstvo vnitra, to znamená, že by policisté ze specializovaného útvaru nemohli nahlížet do daňového řízení, tak by bylo velké pnutí. Ale pan premiér včera na tiskovce řekl, že to nebyl jeho návrh, že to je sekce pro lidská práva, a všechno, co navrhoval, my velmi vítáme,“ uvedl John.

Vášně před jednáním vlády mírnil Pavel Severa z koaliční strany TOP 09. Koalice je prý od toho, aby se dokázala dohodnout na rozumných kompromisech.

Boj o vliv na policii

Bezpečnostní analytik z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Tomáš Šmíd míní, že za roztržkou mezi ODS a Věcmi veřejnými ohledně protikorupční strategie je hlavně snaha Věcí veřejných udržet si v rámci koalice pozici, která je otřesena jejich klesající popularitou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spory v koalicii okolo protikorupční strategie okomentoval na Rádiu Česko bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd

„Dále si myslím, že je za tím také snaha Věcí veřejných dostat za každou cenu pod svůj vliv policii. Ono to samozřejmě znamená, jak oni říkají, policii odlangerizovat, ovšem potom je otázka, jestli je lepší bártizace policie,“ podotkl Šmíd.

Obavu z vlivu významné bezpečnostní agentury ABL, kterou založil a vlastnil ministr dopravy a významný člen Věcí veřejných Vít Bárta, na policii vyjádřil i místopředseda ODS Alexander Vondra. Podle Johna je to však jen odvádění pozornosti od opatření, která je nutná přijmout.

„Když někdo říká, že nějaké ABL chce něco dělat s policií, tak ABL to nezajímá, mě nezajímá ABL, nikdo z ABL není na ministerstvu vnitra. My naopak nechceme, aby ODS kontrolovala policii přes Ivana Langra. Proto nezávislá výběrová komise vybere nezávislého policejního prezidenta, aby nikdo, ani Věci veřejné ani ODS, nemohl ovlivňovat policii,“ zdůraznil John.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme