Protikuřácký zákon je naprostý nesmysl, řekl Zeman. Vetovat ho ale nebude

Prezident Miloš Zeman by zakázal kouření v autech, jimiž cestují děti. S protikuřáckým zákonem jako takovým ale nesouhlasí. Přesto v rozhovoru pro Frekvenci 1 zopakoval, že normu podepíše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně | Foto: Filip Jandourek

„Protikuřácký zákon je podle mého názoru naprostý nesmysl. A já ho nebudu vetovat jenom proto, že jsem sám kuřák. A byl bych tedy v konfliktu zájmů,“ řekl prezident.

Kuřáci si podle zákona v restauracích nezapálí od konce května příštího roku. Zeman se ale přiklání k jednomu z neschválených pozměňovacích návrhů. „Stačí mít (v restauraci – poznámka redakce) dvě oddělené prostory. Ať si každý jde tam, kam chce,“ vysvětlil prezident.

Kuřáci si od května v restauracích nezapálí. Sněmovna schválila úplný zákaz kouření

Číst článek

Výměna ministrů byla hloupost

Během rozhovoru došlo i na další témata. Prezident mimo jiné označil za hloupost výměnu některých ministrů. „Normální politik mění své ministry v polovině období vlády, a nikoliv 11 měsíců před volbami," řekl na adresu premiéra Bohuslava Sobotky, který k obměně vlády přistoupil na přelomu listopadu a prosince.

Na otázku, jaké měl pocity při odvolávání členů vlády, reagoval, že u „Sváti Němečka" mu to bylo líto. „U Jiřího Dienstbiera jsem si říkal: Pozdě, ale přeci, ale mělo to být o tři roky dříve."

Zastání pro EET i zavírání obchodů o svátcích

Dodal, že nemá nic proti ministrům, kteří je ve funkcích nahradili. „U pana (ministra pro lidská práva Jana) Chvojky si myslím, a on sám říká: 'Nechci být Jiřím Dienstbierem číslo dvě' a já jsem tomu rád, protože to by dopadl stejně špatně," řekl Zeman. V případě nového ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka podotkl, že jde o dlouholetého úspěšného ředitele motolské nemocnice.

K zákonu, který zakazuje prodej ve větších obchodech během sedmi státních svátků, pak podotkl, že při jeho podpisování váhal. Rozhodl se ho nakonec podepsat proto, že nemá supermarkety rád kvůli jejich vysoké ziskové marži.

„Ať supermarkety dostanou přes ústa, když mají tak odporně vysokou ziskovou marži," podotkl. Posléze upřesnil, že to nebyl hlavní důvod, ale jeden z rozhodovacích momentů v okamžiku, kdy byl poměr důvodů pro a proti „49 ku 51 procentům".

Opětovně se zastal elektronické evidence tržeb. „Ty hospody, které zavírají, možná čest výjimkám, zavírají proto, že mají černé tržby a jejich majitelé se obávají, že se jim na to po zavedení EET přijde," řekl.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme