Protikuřácký zákon má omezit i e-cigarety. Kritikům se to nelíbí

Na elektronické cigarety by se měla od ledna příštího roku vztahovat stejná omezení jako na běžné cigarety. Počítá s tím návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, kterou poslanci mají na programu schůze v září.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronická cigareta

Elektronická cigareta | Zdroj: Reuters

Návrh zákona, kterým se poslanci budou zabývat, omezuje užívání elektronických cigaret na veřejných místech úplně stejně jako kouření běžných cigaret.

„Jsou v nich návykové látky, které jsou i v klasické cigaretě. Navíc je to velká neznámá v mnoha směrech. Předkladatel zákona měl asi na mysli víc preventivní význam než represívní. Ve smyslu: ještě nevíme, co všechno to způsobuje,“ myslí si národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na elektr. cigarety by se od 2016 měla vztahovat stejná omezení, jako na běžné cigarety. Více s protidrogovým koordinátorem J. Vobořilem

Kritikům se to nelíbí. Kuřáci tak prý přijdou po zákazu kouření o alternativu. Užívání e-cigaret je méně škodlivé i podle některých odborníků.

"Ukazuje se, že jejich riziko je naprosto minimální ve srovnání s kouřením klasických cigaret,“ říká lékařka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

E-cigarety se podle lékařky liší tím, že na rozdíl od cigarety nehoří.

"Nic se tam nespaluje. To znamená, že neprodukují kouř. Pára, kterou kuřák vdechne a pak se rozpustí, neobsahuje tisíce toxických látek jako tabákový kouř," dodává Eva Králíková.

Očekává se, že o elektronických cigaretách poslanci povedou bouřlivou diskuzi. Protikuřácký zákon by měli projednat ještě na zářijové schůzi sněmovny.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD původně sliboval, že nový protikuřácký zákon bude vůči e-cigaretám mírnější. Během jeho přípravy se to ale změnilo.

Britové elektronické kouření neomezují

Velká Británie má k alternativnímu kouření jiný přístup. Elektronické cigarety nijak nereguluje.

Podle expertní studie tamního ministerstva zdravotnictví jsou e-cigarety asi o 95 procent méně škodlivé než klasické, tabákové cigarety. Elektronické cigarety se ve Spojeném království nepovažují za cigarety a jsou velmi oblíbené. Podle aktuálních statistik je používá 2,6 milionů Britů.

Podle průzkumu Eurobarometru v Česku holduje nikotinu přes 24 procenta dospělé populace. To je pátý největší podíl v Evropské unii. Více se kouří v Řecku, Maďarsku, Irsku a v Estonsku.

Oficiálně spadají e-cigarety do škatulky „všeobecné spotřebitelské výrobky". Pro elektronické cigarety je taky možné získat certifikát zdravotní pomůcky pro odvykání kouření tabákových cigaret.

Současný stav se má změnit v květnu 2016, kdy se Velká Británie bude muset začít řídit novou unijní direktivou o tabákových výrobcích.

Britské podniky, které vyrábějí komponenty pro elektronické cigarety, se regulaci nebrání, co se týče např. stanovení pravidel pro bezpečnost náplní. Mají ale pocit, že direktiva je příliš omezující a hraje do karet tabákovým koncernům.

V Rusku je nezakazují, nesmí ale vypadat jako cigarety

Ruský protikuřácký zákon zakazuje kouření na letištích, v nemocnicích, ve školách, na zastávkách veřejné dopravy, v hotelech, kavárnách a restauracích. Zákaz se ale týká jen výrobků z tabákových listů. Elektronické cigarety ani populární vodní dýmky proto výslovně zakázány nejsou. Záleží, jak se rozhodne vedení podniku.

Přesto se objevily pokusy regulovat i tuto oblast. Elektronické cigarety se podle úpravy zákona nesmějí podobat těm skutečným. Horní komora ruského parlamentu si zadala expertní studii o vlivu elektronických cigaret na lidské zdraví a podle toho také rozhodne.

Zákaz kouření v restauracích v zemích EU | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek, ČRo, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme