Poslanec Benda představil zmírnění zákazu kouření, pod jeho návrh se podepsalo 86 poslanců

Poslanec ODS Marek Benda v úterý ve sněmovně představil návrh zmírnění současné novely tzv. protikuřáckého zákona. V restauracích, na sportovištích i v kulturních zařízeních by mohly opět vznikat oddělené prostory pro kouření. Podle jeho slov se pod něj podepsalo 86 poslanců z osmi klubů vyjma lidovců. Úplný zákaz kouření v restauracích přinesla novela protikuřáckého zákona od konce loňského května.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz kouření začal v Česku platit 31. května | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

„Oddělený prostor by mohl vznikat v restauračních zařízeních, sportovištích a kulturních zařízeních, kde jsou dneska úplné zákazy,“ řekl Benda. Prostor by musel mít vlastní odvětrávání, byl by bez obsluhy, ale hosté by si tam mohli jídlo donést. Navíc by v nich platil zákaz vstupu osobám mladším 18 let. Oddělené kuřárny by směly zabírat maximálně 30 % plochy zařízení. Od zákazu kouření se osvobozují pergoly a jen zastřešené předzahrádky. Předzahrádky restaurací, pokud se v nich má kouřit, musí být označeny jako kuřácký prostor.

Průzkum: protikuřácký zákon chce zmírnit téměř 60 procent lidí, ministerstvo zdravotnictví je proti

Číst článek

Dalším bodem návrhu je to, že v malých barech nebo výčepech o ploše do 80 metrů čtverečních by měli mít jejich majitelé možnost sami rozhodnout, zda jejich podnik bude kuřácký, či nekuřácký. Třetím bodem je zrušení odpovědnosti hostinských za to, že podají alkohol dospělé osobě, která bude vykonávat činnost, kterou by mohla někoho ohrozit nebo poškodit majetek.

KDU-ČSL návrh nepodpoří

S Bendou přišli návrh podpořit i Mikuláš Ferjenčík z klubu Pirátů a Patrik Nacher z klubu hnutí ANO. Piráti podle Ferjenčíka podporují zřízení oddělených kuřáren.

Pražští hygienici řeší první pokutu za porušení protikuřáckého zákona, kontrol provedli přes 500

Číst článek

„Vnímáme to jako ochranu nekuřáků, protože v tuto chvíli v řadě ulici v Praze, ale i v jiných městech je naprosto neudržitelná situace před hospodami, především ve večerních hodinách, kdy se hloučky kuřáků hlasitě baví před hospodou a zhoršuji soužití mezi tou hospodou a jejím bezprostředním okolím,“ řekl Ferjenčík. Nacher poznamenal, že jde o minimalistický názor a návrat ke zdravému selskému rozumu. Poslanci KDU-ČSL podle Bendy řekli, že návrh podepsat nechtějí.

„Říkám, otevřeně, že náš klub na to nemá jednotný názor,“ komentoval Bendův návrh na tiskové konferenci předseda klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Podle něj je klub rozdělen na dvě poloviny, z nichž jedna je pro zachování současné podoby protikuřáckého zákona, zatímco druhá je pro jeho eventuálního zmírnění. Klub se bude návrhem zabývat, až bude na stole, uvedl. On sám podle svých slov návrh podpoří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme