Průzkum: 58 procent Čechů nevěří v prospěšnost protikuřáckého zákona

Už déle než čtvrt roku si Češi nesmí zapálit v restauracích a na dalších veřejných místech. A to kvůli takzvanému protikuřáckému zákonu. 58 procent lidí si ale myslí, že zákon nijak nepomáhá chránit před škodlivými účinky kouření. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus pro Český rozhlas, kterého se zúčastnilo více než 1000 respondentů. Ministerstvo zdravotnictví si přitom slibovalo, že díky novince v Česku ubude kuřáků.

Tento článek je více než rok starý.

Exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

58 procent Čechů si nemyslí, že protikuřácký zákon pomohl k lepší ochraně před škodlivými účinky kouření.

58 procent Čechů si nemyslí, že protikuřácký zákon pomohl k lepší ochraně před škodlivými účinky kouření. | Foto: Focus | Zdroj: Český rozhlas

Místo úbytku kuřáků se začala projevovat tvořivost lidí, jak zákaz obejít. Třeba v Brně stále plánují, že jednou za čas přemění bar na soukromý doutníkový klub.

Průzkum: nejpřijatelnějším premiérem by byl v srpnu pro veřejnost Babiš. Zaujali i Klaus mladší a Zaorálek

Číst článek

„Budeme vytvářet zákaznické karty, ty rozdáme zájemcům, kteří projeví zájem o náš doutníkový klub, a omezíme to patnáctimístným vstupem,“ vysvětlil už dříve Radiožurnálu provozní Jakub Dutka.

O tom, že takzvaný protikuřácký zákon je přínosem, ale po čtvrt roce lidé příliš přesvědčeni nejsou. Jen třetina lidí si myslí, že novinka chrání před účinky kouření.

K protikuřáckému zákonu mají nejlepší vztah voliči KDU-ČSL a nejhorší voliči SPD. | Foto: Focus | Zdroj: Český rozhlas

„58 procent o jeho prospěšnosti v tomto směru přesvědčena není,“ doplňuje Filip Rozsíval z agentury Focus. Pozitivně hodnotí podle Rozsívala protikuřácký zákon víc lidé s vysokoškolským vzděláním a také lidé z domácností s nejvyššími měsíčními příjmy.

Průzkum pro Český rozhlas: před rozhodnutím vydat Babiše a Faltýnka by volby vyhrálo ANO

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, že zákon v boji proti kouření pomůže. Vychází přitom z vlastního průzkumu. Z předběžných dat ze dvou krajů podle mluvčí Štěpánky Čechové vyplývá, že Češi jsou s fungováním protikuřáckého zákona spokojeni.

„Podle odpovědí nemá téměř 70 procent dotázaných s novou legislativou žádný problém,“ říká Štěpánka Čechová.

Protikuřáckému zákonu věří víc ženy než muži. | Foto: Focus | Zdroj: Český rozhlas

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme