Průzkum: 58 procent Čechů nevěří v prospěšnost protikuřáckého zákona

Už déle než čtvrt roku si Češi nesmí zapálit v restauracích a na dalších veřejných místech. A to kvůli takzvanému protikuřáckému zákonu. 58 procent lidí si ale myslí, že zákon nijak nepomáhá chránit před škodlivými účinky kouření. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus pro Český rozhlas, kterého se zúčastnilo více než 1000 respondentů. Ministerstvo zdravotnictví si přitom slibovalo, že díky novince v Česku ubude kuřáků.

Exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

58 procent Čechů si nemyslí, že protikuřácký zákon pomohl k lepší ochraně před škodlivými účinky kouření. | Foto: Focus | Zdroj: Český rozhlas

Místo úbytku kuřáků se začala projevovat tvořivost lidí, jak zákaz obejít. Třeba v Brně stále plánují, že jednou za čas přemění bar na soukromý doutníkový klub.

Průzkum: nejpřijatelnějším premiérem by byl v srpnu pro veřejnost Babiš. Zaujali i Klaus mladší a Zaorálek

Číst článek

„Budeme vytvářet zákaznické karty, ty rozdáme zájemcům, kteří projeví zájem o náš doutníkový klub, a omezíme to patnáctimístným vstupem,“ vysvětlil už dříve Radiožurnálu provozní Jakub Dutka.

O tom, že takzvaný protikuřácký zákon je přínosem, ale po čtvrt roce lidé příliš přesvědčeni nejsou. Jen třetina lidí si myslí, že novinka chrání před účinky kouření.

K protikuřáckému zákonu mají nejlepší vztah voliči KDU-ČSL a nejhorší voliči SPD. | Foto: Focus | Zdroj: Český rozhlas

„58 procent o jeho prospěšnosti v tomto směru přesvědčena není,“ doplňuje Filip Rozsíval z agentury Focus. Pozitivně hodnotí podle Rozsívala protikuřácký zákon víc lidé s vysokoškolským vzděláním a také lidé z domácností s nejvyššími měsíčními příjmy.

Průzkum pro Český rozhlas: před rozhodnutím vydat Babiše a Faltýnka by volby vyhrálo ANO

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, že zákon v boji proti kouření pomůže. Vychází přitom z vlastního průzkumu. Z předběžných dat ze dvou krajů podle mluvčí Štěpánky Čechové vyplývá, že Češi jsou s fungováním protikuřáckého zákona spokojeni.

„Podle odpovědí nemá téměř 70 procent dotázaných s novou legislativou žádný problém,“ říká Štěpánka Čechová.

Protikuřáckému zákonu věří víc ženy než muži. | Foto: Focus | Zdroj: Český rozhlas

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme