Mezi ‚Šlachtovými policisty‘ je na kandidátce Přísahy i exdetektiv obviněný z vynášení informací

Na kandidátce hnutí Přísaha Roberta Šlachty do letošních voleb figuruje někdejší detektiv protimafiánské centrály Roman Vik stíhaný pro podezření z vynášení citlivých policejních informací. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ho podle zjištění Radiožurnálu obvinila na přelomu července a srpna, Vik v reakci na to požádal o stažení z listiny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí Robert Šlachta v reakci na jeho obvinění konstatoval, že o obvinění Vika v době sestavování kandidátky nevěděl. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Aktuálně je stále na dvanáctém místě kandidátky Přísahy v Ústeckém kraji. „Do vyřešení celé nešťastné záležitosti nebudu ve volbách kandidovat. Požádal jsem o stažení z kandidátní listiny, v současné době tak činím i administrativně,“ řekl Radiožurnálu Vik.

Šéf hnutí Robert Šlachta v reakci na jeho obvinění konstatoval, že o obvinění Vika v době sestavování kandidátky nevěděl. „Pro mě by bylo nepředstavitelné, aby byl na kandidátce, když má sděleno obvinění z jakéhokoliv důvodu,“ konstatoval Šlachta.

Obviněný soudce Sovák strávil na psychiatrii dva týdny. K výslechu půjde, vypovídat ale odmítá

Číst článek

Někdejší ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) doplnil, že se o stíhání svého někdejšího podřízeného dozvěděl minulý týden. „Podle toho, jak se s ním bavil krajský předseda, tak kauza se táhne několik let a on se cítí naprosto nevinný a chce se očistit,“ poznamenal Šlachta.

Předseda Přísahy nicméně zároveň potvrdil, že o prověřování svého kandidáta informace měl už dříve. „On byl v civilu a tvrdil, že kauza je vykonstruovaná a že se očistí. Nesděloval, že by to mělo vést k obvinění, vůbec nic takového,“ řekl Šlachta.

„Sdělení obvinění je nesmyslné, účelové,“ tvrdí Vik. Z vyjádření mluvčí GIBS Ivany Nguyenové přitom vyplývá, že jeho stíhání se týká citlivých dat z policejních databází.

Měl trpět nevyléčitelnou nemocí, soud mu ukradené miliony odpustil. Přitom sjížděl alpské svahy

Číst článek

„Mohu potvrdit, že jsme zahájili trestní stíhání proti již bývalému policistovi Národní centrály proti organizovanému zločinu, a to z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací,“ uvedla mluvčí inspekce. Jakékoliv podrobnosti s odkazem na probíhající vyšetřování sdělit odmítla.

U policie skončil loni 

Vik působil u ústecké expozitury specializovaného protimafiánského útvaru. Jeho mluvčí Jaroslav Ibehej potvrdil, že podnět na inspekci v tomto případě dávala sama centrála. „Můžeme uvést, že vlastní kontrolní činností jsme došli k závěru, že se se jedná o podezření z trestného činu,“ vysvětlil Ibehej.

Ke konkrétnímu jménu se odmítl jakkoliv vyjadřovat, obecně pouze přiblížil, že daný důstojník odešel do civilu loni na jaře. „Vyplácení výsluhového příspěvku je ze zákona o služební poměru příslušníků bezpečnostních sborů pozastaveno,“ doplnil Ibehej.

Vik pracoval u policie přes třicet let, v současné době působí jako vedoucí oddělení majetkoprávního a veřejného pořádku na městském úřadě v severočeských Lounech. 

Hnutí Přísaha

  • Rozhodnutí založit politické hnutí oznámil bývalý šéf ÚOOZ letos v lednu, první místopředsedou strany je také bývalý detektiv útvaru Tomáš Sochr.
  • Za hnutí kandidují i další bývalí Šlachtovi podřízení a další policisté, ale také např. bývalý prezidentský kandidát Jiří Hynek. Ten je lídrem hnutí v Praze.
  • Podle posledních průzkumů se nyní podpora hnutí pohybuje kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny.

Jakub Troníček, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme