Protipovodňová opatření dál platí, hrozí deště. Záplavy už mají 10 obětí

Protipovodňová opatření se zatím měnit nebudou. Po jednání Ústřední povodňové komise a krizového štábu to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Meteorologové totiž varují před dalšími srážkami, které mají přijít o víkendu a začátkem příštího týdne a které by mohly nasycené řeky znovu vylít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústřední povodňová komise nařídila zachovat současná protipovodňová opatření | Zdroj: ČTK

„Vzhledem k tomu, že existuje zvýšené riziko srážek od 9. do 11. června, budeme muset přijmout i některá opatření, která dejme tomu před dvěma dny jsme nepočítali, že je přijmout budeme muset,“ oznámil premiér.

V příštích dnech se podle předpovědi hlavně do Čech vrátí intenzivní srážky. Vodohospodáři proto mají tvořit rezervy na přehradách. „V povodí Vltavy budou vypouštěna vodní díla, především Vltavské kaskády tak, aby docházelo k poklesu na Labi zhruba o tři až čtyři centimetry za hodinu. Současně ale aby se zvyšovala retenční, čili zádržná schopnost této kaskády pro případ srážek,“ prohlásil Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS)

Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) je zároveň nutné začít s čištěním řek od naplavenin. „Voda přinesla velké nánosy, které snížily schopnost jednotlivých řek odolávat povodním, a vzhledem k tomu, že riziko povodní nekončí, budeme hledat způsob, jak čistit řeky a odstraňovat nanesené bahno,“ doplnil.

Meteorologové počínaje dneškem a zejména o víkendu očekávají výskyt lokálních bouřek. V důsledku těchto srážek mohou hladiny především menších toků kolísat nebo stoupat. Půda v povodněmi zasažených oblastech je značně nasycená, vzestupy proto mohou být velmi rychlé.

V neděli může zejména v Čechách spadnout za 24 hodin kolem 35 milimetrů srážek. V pondělí se čeká déšť nebo přeháňky, zpočátku místy bouřky. „Předpokládané množství srážek je 5 až 25 milimetrů, ale zejména v Čechách až kolem 40 milimetrů," uvedla náměstkyně ČHMÚ Pavla Skřivánková. Kde bude pršet nejvíc, zatím neumějí upřesnit.

Šestý den povodní: Přibyli další mrtví. Tisíce lidí jsou stále bez proudu

Číst článek

Policejní prezident Martin Červíček po zasedání povodňové komise potvrdil, že letošní záplavy mají v Česku už deset obětí. U jihočeského Herbertova se na jezu převrátil raft s pěti mladíky, dva z nich se utopili. Podle záchranářů se na vodu vydali opilí. Pět dalších lidí se v souvislosti s povodněmi pohřešuje.

Kvůli povodním chce vláda také posílit policii, pomáhat jí budou vyčleněné armádní jednotky. Zhruba 300 policistů z jiných krajů dorazí do Středočeského a Ústeckého kraje, do Prahy pošle armáda 60 vojáků. V pražských Lahovicích, kde pomáhá s úklidem i Hradní stáž, se byl dnes podívat prezident Miloš Zeman. Lahovice, podobně jako Lahovičky a Závist na jižním okraji Prahy, byly úplně pod vodou.

S návratem domů už může začít také přes 500 ze zhruba 700 obyvatel mělnické části Mlazice, kteří byli evakuováni kvůli hrozící velké vodě. Večer o tom rozhodl krizový štáb města. Hladina Labe totiž od rána poklesla zhruba o dva metry. V obci je tekoucí voda, funguje i elektřina a plyn.

Peněz pro zaplavené obce přibývá

Týden po začátku povodní odhaduje Nečas výši škod na desítky miliard korun a varuje, že částka se může vyšplhat ještě výše, protože velká voda zatím neopadla.

Vedle další finanční pomoci ze strany vlády vyčlenilo ministerstvo životního prostředí 25 milionů korun na opravu hrází nebo zpevnění břehů. Správa státních hmotných rezerv poskytla obcím čerpadla a vysoušeče za téměř 100 mililonů korun.

Podnikatelé si budou moci odečíst z daní škodu, kterou jim způsobila velká voda

Číst článek

Kraje, které zasáhla velká voda, navíc dostanou od ostatních 9 milionů korun. Po jednání předsednictva ČSSD to oznámil místopředseda strany a předseda Asociace krajů Michal Hašek. Sociální demokraté také oznámili, že pro oběti záplav uvolnili 300 tisíc korun. Jsou připraveni podpořit vládní návrhy na pomoc.

Stovkám postižených obcí v tuto chvíli chybí hlavně peníze. Žádat o ně můžou prostřednictvím krajů. Ministerstvo financí slíbilo, že žádosti nemusí doprovázet žádné doklady o vynaložených prostředcích. Dodat je můžou až zpětně.

Pomáhá i Český rozhlas

Lidem postiženým záplavami už teď pomáhají povodňová konta. Humanitárním organizacím se podařilo shromáždit přes 20 milionů korun. Nejvíce, přes 11 milionů, poslali lidé prostřednictvím Člověka v tísni.

Účet zřídil i Nadační fond Českého rozhlasu - 888 444 666/0300. Peníze můžou lidé zatím posílat do 21. června, podle aktuální situace Český rozhlas možná sbírku prodlouží.

„Od začátku jsme věděli, že musíme nějak pomoci. Zvažovali jsme různé druhy pomoci, třeba koncert spojený s charitou, jiné formy materiální pomoci, a pak spontánně vznikl nápad. Řekli jsme si: Máme přece nadaci, pojďme s ní něco udělat. Je to rychlé a bude to nesmírně užitečné. Peníze jsou v tuto chvíli velice efektivním darem,“ řekl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

O plošném očkování kvůli povodním se v tuto chvíli neuvažuje

Číst článek

Vybrané peníze podle něj rozhlas rozdělí mezi konkrétní projekty a budou putovat tam, kde je lidé nejvíce potřebují. Kam, pro koho a na jaké účely byly peníze určeny, se lidé dozvědí prostřednictvím vysílání.

Peter Duhan dodal, že Český rozhlas připravuje také určité formy dárcovských SMS - cena jedné bude 30 korun - a příští pátek 14. června bude v rozhlase ve znamení pomoci, kdy se skrze vysílání se zapojí všechny stanice. Podrobnosti budou známy v pondělí.

Povodňová konta | Foto: Český rozhlas

Jana Zemanová, Jana Čermáková, Pavel Pavlas, mta, Simona Bartošová, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme