Protipovodňové cvičení probíhá bez komplikací

Od včerejšího večera probíhá v Praze protipovodňové cvičení s názvem Voda 2005. Jeho cílem je příprava na případnou rozsáhlou přírodní kalamitu, například pětisetletou vodu, která se Prahou prohnala například v roce 2002.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční student pomáhal stavět protipovodňové zábrany | Zdroj: ČTK

V pátek v devět večer navezly kamióny na několik kritických míst na březích Vltavy takzvané slupice a zábrany. Hasiči pak slupice přes noc zapouštěli do země, do nastálo připravených děr v betonových kolejích a skládali zábrany do lyžin slupic. Železný masiv pak upevňovali dlouhými šrouby, opět zapuštěnými do země a ještě úhelníkovými podpěrami. Zábrany jsou konstruovány na pětisetletou vodu s třiceticentimetrovou rezervou.

V libeňské ulici Švábky použili záchranáři netypickou zábranu - gumový vak, kterým přehradili ulici, jíž při rozsáhlé povodni v roce 2002 protékalo velké množství vody z Vltavy.

Akce, která začala v pátek večer, se účastní téměř 600 záchranářů. Cílem je vyzkoušet, jak funguje protipovodňový systém jako celek. Vpodvečer začnou záchranáři protipovodňové stěny odstraňovat, v neděli v poledne cvičení skončí.

Kvůli němu museli obyvatelé některých ulic, zejména v okolí Vltavy, přeparkovat své automobily. Mnozí si stěžovali na nedostatek informací. Mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf tvrdí, že cvičení probíhá bez komplikací a městští strážníci nemuseli odtahovat ani jedno špatně zaparkované vozidlo.

Milan Kopp, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme