Protipovodňové zábrany vyrábějí na zakázku v Rotavě na Sokolovsku

Mnoho míst v České republice v minulých dnech ochránily protipovodňové bariéry. Když zrovna nezadržují vodní masu a jsou rozmontované, připomínají spíš plechovou skládačku, každý její díl má ovšem své přesné místo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protipovodňové zábrany byly na svém místě. Rychle, či pomalu? Magistrát se pře. | Foto: Miloslav Hamřík

Jedna z největších firem na výrobu těchto bariér sídlí v Rotavě na Sokolovsku.

Koncový a průběžný sloup, základová deska, hradítka, gumové těsnění, upínací element a spojovací šrouby, to je protipovodňová zábrana.

Jedná se v podstatě o hliníkovou stavebnici, na kterou se ale mnohá města a obce v poslední dny hodně spoléhala…

„Potěšující bylo, když jsme byli u pana starosty v Bohoušovicích nad Ohří, kde stojí obrovská protipovodňová stěna. Je hezké stát za stěnou, která je dva metry vysoká, metr a půl sloupec vody za ní a ti lidé mohou stát v bezpečí i bydlet ve svých domech a dělat svoji běžnou práci a celé Bohoušovice v podstatě byly obklopené vodou,“ říká ředitel firmy Herbert Kursa se kterým stojím v jedné z výrobních hal.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rotavě natáčela redaktorka Andrea Strohmaierová

Firma vyrábí jen na zakázku, ne na sklad. Každý díl má od počátku určeno, do kterého města nakonec půjde.

Bariéry vysoké asi dva metry ještě dokážou postavit lidé bez pomoci techniky. Existují ale i vyšší protipovodňové stěny.

„Třímetrové, pětimetrové… Samozřejmě každý je už potom jinak těžký a tam už je zapotřebí při té stavbě počítat i s dostatečným časem, kterého mnohdy příliš nezbývá,“ popisuje ředitel Herbert Kursa.

„Záplava přijde mnohem rychleji. Ti lidé nestačí potom s tou technikou to postavit a připravit. Samozřejmě není to práce na desítky minut, je to práce na hodiny, kdy ti lidé opravdu musí jednotlivé díly do sebe opravdu namontovat,“ dodává ředitel.

Protipovodňové zábrany vydržely a vodu nepropustily. Někde ale přece jen přetekly. Jak vysoké stěny si nakonec zákazník objedná, záleží na samotném projektu, který pak firma dostane a podle toho bariéry vyrábí.

Vše vypadá jednoduše. Pravda je, že pořízení stěny není věcí několika dní, ale spíše několika let příprav.

Andrea Strohmaierová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme