‚Ukrajincům pomyšlení a nám dva svetry.‘ Desetitisíce odpůrců vlády se sešly na Václavském náměstí

Desítky tisíc lidí zaplnily dnes odpoledne Václavské náměstí na demonstraci proti vládě. Policie odhadla jejich počet na 70 000. Protest s názvem Česká republika na 1. místě je společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou a chtějí demisi vlády. Mezi řečníky vystoupili například předsedkyně hnutí Trikolora Zuzana Majerová nebo bývalý poslanec Lubomír Volný (Volný blok).

Praha (Aktualizováno: 15:58 3. 9. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnozí demonstranti si přinesli české vlajky, někteří také bubny a transparenty s nápisy jako třeba Na každou svini se vaří voda nebo Ukrajincům pomyšlení a nám dva svetry. Dav po zahájení akce skandoval Demisi!, Máme toho dost! nebo Už je to tady! Lidé si připravili hesla proti EU, NATO, premiérovi Fialovi, Zelené dohodě pro Evropu a odmítavému postoji vlády vůči Rusku.

Na místě je velkoplošná obrazovka a ozvučení, čekání na řečníky zkrátil lidem písničkář Pepa Nos s písní Žádné strachy. Policie odklání dopravu z horní části náměstí, magistrála je průjezdná. Za ní na schodech Národního muzea je několik desítek odpůrců demonstrace s velkou vlajkou NATO a EU.

„Cílem naší demonstrace je nutnost změny, hlavně v řešení otázek cen energií, zejména elektrické energie a plynu, které způsobí destrukci našeho hospodářství už letos na podzim. My jsme vyzvali pana (premiéra Petra) Fialu, aby s námi jednal, ale bohužel nemáme žádnou odpověď. Takže budeme dále tlačit na to, aby tato vláda skončila. Budeme chtít její demisi,“ řekl spoluorganizátor akce Jiří Havel.

Organizátoři žádají demisi vlády. Zároveň chtějí, aby vláda zplnomocnila jejich odborníky k jednáním o nákupu plynu a ropy. Například energetik Vladimír Štěpán na demonstraci kritizoval vysoké ceny energií a prozápadní kurz vlád. Zastropování cen, které zvažuje vláda, označil za hloupost. Podle něj to povede k dalšímu růstu cen. Vyslovil se také proti nakupování plynu z burzy. Mezi dalšími řečníky vystoupil bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek.

„Česká republika potřebuje českou vládu. Fialova vláda je možná ukrajinská, možná bruselská, ale rozhodně ne česká,“ řekla předsedkyně Trikolory Majerová Zahradníková . Vláda má podle ní snížit daně, včetně DPH, a ukončit protiruské sankce, které poškozují české podnikatele. Žádá i zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu. „Toto není naše válka,“ míní.

Ekonomický expert Trikolory, děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík pak mimo jiné obvinil Německo, že chce ovládnout ČR pomocí Evropské unie.

Fiala: Hesla ukazují na proruské postoje

Podle premiéra Fialy se v Česku opakovaně objevují dezinformační kampaně. České televizi Fiala řekl, že organizátoři demonstrace využívají současné napjaté situace a strachu lidí z budoucnosti a vysokých cen energií.

„Tohe všechno se snaží použít pro svůj politický prospěch, ale recepty nepředkládají. Ta hesla a interpretace událostí ukazují na proruské postoje. Podle mě to neodpovídá tomu, co jsou zájmy České republiky a našich občanů,“ řekl Fiala. 

Horní část Václavského náměstí je plná, začíná demonstrace proti vládě Petra Fialy. Dorazilo i několik svetrů @iROZHLAS.cz @Radiožurnál

13:51 – 03. 09. 2022

9 48

Policie v souvislosti s demonstrací přichystala standardní bezpečnostní opatření, řekl mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Na protest, stejně jako na další akce, které se dnes konají, dohlíží stovky policistů. Do Prahy se sjeli rovněž účastníci desátého ročníku Prague Harley Days, jehož součástí je i jízda stovek motocyklů přes centrum metropole.

Marie Veselá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme