Muži, který měl na protivládní demonstraci na sobě písmeno Z a logo wagnerovců, uložil soud podmínku

Muži, který měl na protivládní demonstraci na Václavském náměstí v polovině března na sobě písmeno Z a logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, uložil Obvodní soud pro Prahu 1 trestním příkazem půlroční podmínku s odkladem na dva roky. Na rok mu navíc zakázal pobyt na území Prahy, měl by také zaplatit 12 000 korun jako peněžitý trest. Uvedla to mluvčí soudu Eva Švíglerová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstrace na Václavském náměstí.

Protivládní demonstrace na Václavském náměstí. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle fotografií z demonstrace, která se konala v sobotu 11. března, měl mladík na zádech batoh opatřený nášivkou s písmenem Z, která se stala symbolem ruského vpádu na Ukrajinu loni v únoru.

Po demonstraci v Praze zadržela policie 18 lidí. Chtěli strhnout ukrajinskou vlajku z Národního muzea

Číst článek

Na rukávu bundy měl nášivku s logem ruské soukromé Wagnerovy skupiny, která se bojů na Ukrajině účastní. Podezřelý byl z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia.

Trestním příkazem soud rozhoduje bez nařízení hlavního líčení. Obviněný si proti stanovenému trestu může podat odpor. V takovém případě se příkaz zruší a soud mužovu kauzu projedná veřejně.

Po protivládní demonstraci v polovině března se několik stovek účastníků pokusilo vniknout do budovy Národního muzea a strhnout z ní ukrajinskou vlajku. Policie tam zajistila 20 lidí, tři policisté byli podle ní zraněni.

Policie následně odmítla tvrzení, že by konfliktní situaci rozdmýchávala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zákrok policie označil za profesionální.

V souvislosti s demonstrací zahájila policie podle posledních informací sedm trestních řízení – dvě se týkala projevů při shromáždění, další dvě podezření z útoku na úřední osobu a zbylá tři napadení projíždějícího auta s ukrajinskou poznávací značkou, kde policie řeší možné poškozování cizí věci, výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme