Protokoly totalitní vojenské kontrarozvědky najdeme na webu

Archiv bezpečnostních složek zveřejnil na internetu takzvané pomocné registrační protokoly bývalé vojenské kontrarozvědky. Na adrese www.abscr.cz jsou údaje jak o spolupracovnících jedné ze složek komunistické Státní bezpečnosti, tak o lidech, které tato tajná služba prověřovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

archiv bezpečnostních složek | Zdroj: ČTK

Databáze obsahuje zhruba 140 tisíc záznamů a zdaleka není konečná. Ministerstvo obrany zatím předalo přibližně dvě třetiny všech dokumentů, další svazky jsou ještě neroztříděné a uložené ve 440 pytlích. Některé už prozkoumalo současné Vojenské zpravodajství. Před rokem tak vyšlo najevo, že mezi spolupracovníky bývalé vojenské kontrarozvědky patřili mino jiné i polistopadoví ministři vnitra a obrany Richard Sacher a Miroslav Vacek.

Podle ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka je hlavním důvodem zpřístupnění záznamů snaha o vyrovnání s minulostí: "Snažili jsme se tímto vyřešit dřívější nepřehlednost. Není to nic, co by mělo diabolizovat (démonizovat pozn. red.), naopak je to snaha o transparentnost, protože přeci jen jsme státní instituce, musí být přehled a veřejnost má právo vědět co v minulosti existovalo na koho. Startujeme nové kolo diskuse."

Nejstarší ze zveřejněných protokolů pochází z roku 1954, nejmladší je z roku 1989. Jednotlivé osoby lze v databázi vyhledávat podle jejich příjmení.

Vojenská kontrarozvědka měla vytvořit po roce 1948 z tehdejší armády poslušný nástroj politické moci. Jejím hlavním úkolem tak bylo propouštění politicky nespolehlivých vojáků.

K metodám její práce patřily například provokace, brutální výslechy a fyzické i psychické mučení podle sovětského vzoru. Kromě toho, že se kontrarozvědka velice vážně provinila proti lidem, kteří aktivně bojovali za 2. světové války, podílela se i na postihu civilistů. Zrušena byla v roce 1990.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záznamy o spolupracovnících komunistické vojenské kontrarozvědky

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme