Prověřte zásah v Lipníku nad Bečvou, žádá Chovanec. Už to řešíme, vzkázalo Policejní prezidium

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD ve čtvrtek požádal Policejní prezidium, aby prověřilo středeční zásah v Lipníku nad Bečvou. Prezidium se bude případem zabývat. Policisté během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Lipníku zasahovali proti protestujícím. A zadrželi muže, který pouštěl Modlitbu pro Martu.

Lipník nad Bečvou (Aktualizováno: 15:55 9. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi v Lipníku nad Bečvou v listopadu 2017 | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

„Požádal jsem Policejní prezidium o prověření zásahu v Lipníku nad Bečvou. Informace dostupné z médií otevírají naprosto oprávněné otázky. Policie na ně musí jasně odpovědět!" napsal na sociální síti Twitter ministr vnitra Milan Chovanec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policejní zásah při setkání prezidenta Zemana s obyvateli v Lipníku nad Bečvou vzbudil hlasitou odezvu. Poslechněte si reportáž redaktorky Anny Soldatové

Policejní prezidium už připustilo, že začalo případ řešit. „Policejní prezidium ve čtvrtek požádalo krajské ředitelství o zaslání souhrnné informativní zprávy týkající se včerejšího zákroku v Lipníku nad Bečvou. Krajské ředitelství zprávu zpracuje během příštího týdne,“ uvedla policie na svém twitteru.

Prezidenta Miloše Zemana čekali ve středu v Lipníku nad Bečvou protestující. Při jeho příchodu na náměstí pustili z okna prvního domu restaurace Modlitbu pro Martu a několik desítek lidí všech věkových generací pak vytáhlo červenou kartu.

„Modlitba ale nedozněla, protože do námi pronajatých prostor nad restaurací U Marka, odkud jsme hudbu pouštěli, vtrhla policie v civilu, která nás donutila skladbu zastavit. Poté zatkla Jaroslava Hensla, který hudbu pouštěl, a asi 2,5 hodiny ho držela u výslechu,“ popsala pro iROZHLAS.cz iniciátorka protestu Marie Šuláková.

Zemana čekal v Lipníku protest, Modlitba pro Martu i disident Hradílek. Zasahovala policie

Číst článek

„Chtěli jsme slušnou formou vyjádřit, že se nám nelíbí, že prezident Miloš Zeman chce být i v následujících pěti letech prezidentem. Zároveň jsme chtěli podpořit Tomáše Hradílka. Nechtěli jsme panu prezidentovi mítink narušit,“ dodala.

Hradílek je bývalý disident a polistopadový ministr vnitra, který drží kvůli Zemanově kandidatuře osmým dnem hladovku a ve středu se na náměstí v Lipníku také objevil.

Zvukař se ale podle Libora Hejtmana z krajského ředitelství policie Olomouckého kraje dopustil přestupku. „Jednapadesátiletý muž narušil svou hlasitou produkcí řádně ohlášené setkání občanů s prezidentem České republiky,“ uvedl Hejtman.

„Policisty byl opakovaně vyzván, aby zanechal svého protiprávního jednání. Následně byl zajištěn a eskortován k podání vysvětlení. Je podezřelý z přestupku proti právu shromažďovacímu,“ doplnil Hejtman.

Za moc hlasitou Modlitbu pro Martu hrozí muži z Lipníka pokuta 15 000. Pustil ji během návštěvy prezidenta

Číst článek

Henslovi tak hrozí pokuta až 15 tisíc korun. Podle něj ale setkání prezidenta s veřejností protest nenarušil.

„Byli jsme skupinka protestujících s červenými kartami, pustili jsme hudbu, kterou jsme na nás chtěli upozornit, ale že bychom tím shromáždění narušili, pocit nemám. Narušení mítinku bych si představoval jinak. Nechci se chovat protizákonně," řekl Hensl.

Ke konci písně podle něj přiběhlo do propůjčené místnosti asi osm černě oblečených mužů s kamerou a nařídili mu, ať hudbu okamžitě vypne. Zásah mu tak přišel přehnaný.

„Můj pocit je, že použili hrozně moc lidských zdrojů na přerušení protestu, který nebyl tak významný, aby na to použili takové komando. Byla to demonstrace síly, vypadal jsem jako nebezpečný zločinec," podotkl Hensl.

„Shromáždění bylo řádně svoláno. Přišla tam zhruba tisícovka lidí a ta malá skupinka aktivistů bezohledně narušovala tisícovce lidí setkání s panem prezidentem. Mimochodem na setkání nebyli jen občané, kteří pana prezidenta budou volit, byli to občané, kteří se přišli podívat na setkání s prezidentem republiky,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Ukázala se tady nejen bezohlednost, ale mě osobně velmi mrzí, že k této bezohlednosti byla zneužita i krásná píseň Marty Kubišové,“ dodal Ovčáček.

Kvůli zásahu už padlo trestní oznámení

Organizátoři protestu už podali trestní oznámení mířící na zasahující policisty. „Podala jsem trestní oznámení na neznámého pachatele, který odvedl ze soukromého prostoru mého přítele Jaroslava Hensla. Policisté byli v civilu bez jakéhokoli označení, ale před zadržením se mu prokázali,“ uvedla pro iROZHLAS.cz jedna z organizátorek protestu Simona Hradílková, dcera Tomáše Hradílka.

Prezident ve středu zahájil třídenní návštěvu Olomouckého kraje a do Lipníku na setkání se členy zastupitelstva, místních spolků a s veřejností přijel po návštěvě olomoucké mlékárny Olma. Jde o pátou Zemanovu návštěvu v tomto kraji během jeho působení v prezidentské funkci. Ve čtvrtek jej čekalo setkání s obyvateli Mohelnice a Zábřehu, v pátek má namířeno do Vápenné na Jesenicku.

Anna Kottová, Anna Soldatová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme