Provize z privatizace dolů možná mířila i k lidem z ČSSD

Část peněz z privatizace mosteckých dolů skončila možná v kapsách lidí blízkých vedení ČSSD. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes a odkazuje se přitom na švýcarskou policii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidový dům | Foto: Marián Vojtek

Ta prý zjistila, že poté, co vláda Miloše Zemana v roce 1999 prodala doly firmě Invest energy ze Švýcarska odešlo z účtu této společnosti více než pět milionů dolarů na Gibraltar, na konto firmy zbrojaře a lobbisty Pavla Musely, blízkého přítele tehdejšího šéfa poslanců ČSSD Stanislava Grosse.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze peněz z privatizace mosteckých dolů přiblížil v Ozvěnách dne Petr Nováček

Další milionová částka putovala přes Panamu a Švýcarsko do tuzemské firmy Noma invest. V té působil tehdejší vedoucí ekonomické sekce Lidového domu Zdeněk Uhlíř.

Amnezie

Kdo četl dnešní MF Dnes, musel si všimnout neochoty špiček sociálních demokratů z tehdejší doby, jako je Miloš Zeman, nebo místopředseda Karel Kobes, si na cokoli z té doby vzpomenout. Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček v Ozvěnách dne připomněl, obdobné věci jsou pro každou politickou stranu nepříjemné.

„Kdyby tomu bylo tak, že Zemanova vláda prodala Mosteckou uhelnou zahraničnímu zájemci a provize se dostala k lidem z vedení sociální demokracie a k jejich blízkým, neřku-li, že to byly jakási injekce pro stranické finance, tak by to byla věc velmi vážná, alarmující,“ zdůraznil Nováček.

Kobes a Gross

Klíčovou osobou, která v Lidovém domě na konci devadesátých let hlídala stranickou pokladnu, byl podle Nováčka Karel Kobes. „Lékař, který byl na sjezdu strany v dubnu 1999 na pražském Výstavišti zvolen místopředsedou pro řízení strany, Grossův člověk.“

„Měsíc po svém zvolení si Kobes stáhl z ministerstva financí do Lidového domu Zdeňka Uhlíře, což byl erudovaný ekonom a pokladník strany. Takže tihle dva věděli a asi leccos věděl i Stanislav Gross, protože ten to byl, kdo v kuloárech sjezdu zařídil, že neuspěli Kobesovi protikandidáti, například dlouholetý poslanec Karel Šplíchal,“ připomněl Petr Nováček v Ozvěnách dne.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme