Provokace, znechucení, podvrhy. Poslanci hnutí ANO mají ohledně uniklých nahrávek s Babišem jasno

Provokace, znechucení, podvrhy. Alespoň tak se poslanci ANO nejčastěji vyjadřují k uniklým nahrávkám, na kterých lídr hnutí Andrej Babiš úkoluje bývalého novináře Mafry Marka Přibila. Sám Babiš to označuje za cílenou provokaci nastrčeného agenta. K údajnému zneužívání moci ministrem financí se z popudu pravicové opozice ve středu mimořádně sejde sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) | Foto: Filip Jandourek

Server iROZHLAS.cz proto oslovil poslanecký klub ANO. Ptal se, co si o odposleších myslí a zda by se k tomu měl Andrej Babiš jasně postavit a nehledě na formu vysvětlit obsah nahrávek. Z 46 oslovených poslanců hnutí odpovědělo do středečního rána pouze osm z nich.

Radek Vondráček, místopředseda sněmovny
Neměl jsem čas si nahrávky poslechnout. Ale co vím, tak mu (Andreji Babišovi – pozn. red.) novinář cosi podsouvá. O disponování (informacemi z živé kauzy – pozn. red.) nemůže být řeč. Termín provokace přesně vystihuje situaci. A jestli má novinář skutečně informace z živé kauzy, jak je tvrzeno, pak má velký problém policie a pan ministr vnitra anebo ne?

Tři nahrávky a Babišovy reakce: od 'nebudu to poslouchat' přes 'kampaň' po 'nastrčeného agenta'

Číst článek

Jana Lorencová, poslankyně a bývalá novinářka
Zodpovídat by se měl především ten, kdo nechal nahrávky uniknout. Já to stále beru jako bývalá novinářka. Zdroje se nepropalují, to je pro mě vnitřní povinnost. Ten člověk (novinář Marek Přibil – pozn. red.) s tím měl jít na polici sám. Měl dostát této povinnosti, pokud to nebyla provokace. Já si ale myslím, že to provokace byla a nechutná. Věděl dobře, co dělá. Strašně se mi to nelíbí.

Kdysi jsem prosazovala, aby jednotlivé politické strany měly svoje noviny. Jinak, že to pro politiky bude vždycky pokušení infiltrovat své stranické zájmy a potřeby do nezávisle se tvářících médií. Nikdy jsme neměli přistoupit k tomu, aby média byla stoprocentně v soukromém vlastnictví.

Rostislav Vyzula, poslanec a předseda zdravotnického výboru
Poslední dvě nahrávky jsem neslyšel. Ale obecně jsem znechucen pohrdáním etiky žurnalistiky, když se dějí takové věci, které považuji za podvrhy.

Kroupa: Novinář Přibil mohl prodat nahrávky nechtěně s počítačem. Vyplave nejspíš ještě jedna - o KGB

Číst článek

Jiří Zlatuška, poslanec a předseda školského výboru
Opravdu považuji poslech těch útržků za voyeurství, něco na úrovni sledování pornografie, určitě pak za čistý bulvár. Pokud je mi z médií známo, nikdo také nahrávky samé neslyšel, jen někým vybrané klipy. Bavit se o nahrávkách bez toho, aby alespoň byly v nemodifikované podobě a v celém rozsahu známé, tak jsou třeba u policejních odposlechů, opravdu považuji za poněkud úchylné. Ale budiž, chápu, že i tací mají právo na své zpravodajství.

Pokud mohu soudit z referování o třetím výběru, jednalo se o manipulaci, kdy redaktor přinesl zjevně ze své vůle a bez zadání nějaké materiály panu Babišovi.

Matěj Fichtner, poslanec
Jasný postoj už (Andrej Babiš – pozn. red.) zaujal. Potvrdil, že nahrávky nebyly pořízeny s jeho souhlasem. A vzhledem k tomu, že se nejednalo ani o nahrávku pořízenou na základě zákonného zmocnění, tedy v rámci trestního řízení nebo zpravodajskými službami, měla by být osoba, která tyto nahrávky pořídila a rozšiřovala, trestně stíhaná. Toto dlouhodobě prosazuje i pan kolega Korte z TOP09 a já s ním v tomto zcela souhlasím.

Z nahrávek vyplývá, že pan Babiš nebyl tím, kdo informace z trestního spisu vynesl, pokud se vůbec o informace z trestního spisu skutečně jednalo. Tedy pokud někdo tvrdí, že pan Babiš spáchal trestný čin, měl by také říct, o jaký trestný čin se mělo jednat. Protože žádná ze skutkových podstat uvedených v trestním zákoníku této situaci neodpovídá. Když vám někdo dá do ruky protokol z výslechu, spáchala jste bez dalšího trestný čin? Asi těžko.

Uniklé nahrávky

Nahrávky byly zveřejněny na twitterovém účtu Julius Šuman (jde o jméno řídícího důstojníka StB agenta Bureš). Na první Babiš mluví vulgárně mimo jiné o členech vlády včetně premiéra. Sobotku nazval "největší sviní", kterou potkal. Na druhé se pak s novinářem Markem Přibilem baví o zveřejňování kompromitujících materiálů, na třetím odposlechu Babiš od Přibila přebírá dokumenty, které mají pocházet z policejního vyšetřování kauzy Beretta. Babiš kvůli zveřejnění nahrávek podal trestní oznámení a označuje je za provokaci. Domnívá se, že útok na něj pochází z okolí Chovance. Sociální demokracie jakoukoli spojitost odmítá.

Bohuslav Chalupa, poslanec
Občan (novinář) se soukromě baví s občanem Andrejem Babišem, na tom není nic trestného. Občan Andrej Babiš (který již není vlastníkem) se baví s občanem (novinářem), na tom také není nic trestného. Soukromé vyjadřování může být vnímáno různě, tedy i negativně, nicméně v žádném případě nelze na základě takového vyjadřování, chování či projevu v privátním prostoru (pokud nedochází k nezákonnosti) vyvozovat politický kontext a politickou odpovědnost.

Novinář prohlašuje, že nic nenahrával. Pokud to nenahrával novinář, pak z toho logicky vyplývá, že šlo o odposlech třetí stranou - tedy nezákonnou aktivitu a porušení práv občana. V tom, co jsem slyšel, jsem nenalezl jedinou větu, kterou by pan Andrej Babiš zadával novináři nějaký úkol, téma, způsob, jak co napsat, spíše to na mně působí jako vyhýbavé odpovědi někoho někomu, kdo se ho snaží vmanipulovat k odpovědím, které chce (musí) získat. A protože se cíle evidentně nedaří dosáhnout, novinář v průběhu rozhovoru přitvrzuje.

Miloslav Janulík, poslanec
Nenapsal bych to lépe, než kolega Chalupa či Fichtner.

Josef Hájek, poslanec
Od června 2016 až do března 2017 sněmovna projednávala bod nazvaný "Informace vlády ve věci nevýhodné privatizace OKD". Předpokládám, že víte, že se na privatizaci OKD velkou měrou podílel premiér Sobotka. Díky jemu bylo 44 000 hornických rodin oje..no o byty a stát minimálně o 5,7 miliard. Jsem srdcem stále horník, protože jsem v podzemí strávil 33 let a tak mám myšlení svých kolegů horníků. Byli jsme podvedeni stejně jako Babiš. V této souvislosti Vás prosím jménem tisíců horníků, aby jste i Vy, jako novinářka zaujala jasný postoj a přispěla k tomu, že privatizace OKD bude konečně "vysvětlena".

My horníci nesnášíme podrazy a jedním z takových dle mého názoru jsou nezákonné odposlechy. Proto se k takovým to podrazům nebudu vyjadřovat.

Je to stejný hnus, jako by byl kdokoliv tajně natočen na video v intimní situaci a národ by se veřejně vyjadřoval k obsahu tohoto videa.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme