Provoz centrálního registru vozidel byl obnoven, pracuje ale pomaleji

Nový centrální registr vozidel už opět funguje. Systém teď běží díky provizornímu řešení, proto jsou ale jeho odezvy pomalejší, než by měly být. Registr kvůli problému s databázovými servery hned ráno zkolaboval a mimo provoz byl šest hodin. Ministr dopravy se motoristům za způsobené potíže omluvil a chce jim vyjít vstříc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v čekárnách registrů vozidel čekali marně | Foto: Lukáš Milota

Na úřadech jednotlivých měst je centrální registr uváděn do provozu postupně. Na odstranění závady pracovala od dopoledne dodavatelská firma ATS Telcom, která povolala všechny své odborníky.

Hlavní příčinou potíží byl problém v komunikaci mezi databázovými servery a úložištěm dat. Pár minut po spuštění zkusil systém přepnout na zálohu, ani to ale nepomohlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Nikola Bojčev a reportér Lukáš Milota sledují situaci kolem centrálního registru vozidel

„Došlo vlastně k přerušení komunikace mezi databázovými servery a datovým úložištěm, které potom sekundárně vyústilo v přerušení celé funkcionality systému,“ upřesnil zástupce společnosti ATS Telcom Martin Tůma.

Potvrdil také, že systém už je v provozu, ale pracuje pomaleji: „Museli jsme v tuhle chvíli přejít na dodávku pomocí pouze jediného databázového serveru, která s sebou bohužel nese jisté zpomalení toho systému. Rád bych jenom, abychom si všichni uvědomili, že se tady bavíme o ohromném objemu dat. Ta databáze má 500 GB.“

Ministerstvo má v 18 hodin dostat detailní zprávu o důvodech selhání systému, pak vyhodnotí situaci.

Firma neodmítá odpovědnost

Pokud bude chyba na straně dodavatele, chystá se ministerstvo požadovat náhradu za vzniklé škody tak, jak je dohodnuto ve smlouvě. Firma ATS Telcom se odpovědnosti nezříká.

„Já jsem v tuto chvíli oslovil zástupce dodavatelské společnosti s tím, že v tuto chvíli mám o nich informaci, že dostanu v písemné podobě zprávu s tím, jaké byly technické závady,“ potvrdil ministr dopravy Pavel Dobeš.

Registr řidičů v Plzni je mimo provoz | Foto: Lukáš Milota

Ministr se lidem za celou situaci omlouvá. Jeho úřad prý bude vstřícný ke všem, kteří kvůli kolapsu nestihli provést změny v zákonných lhůtách.

„Pokud došlo k nějakému prodlení v termínu v průběhu dnešního dne s ohledem na to, že nefungoval samotný systém, tak samozřejmě ministerstvo dopravy bude otevřeno a plně akceptovat samozřejmě požadavky ze strany široké veřejnosti a vyjít jim vstříc natolik, abychom situaci byli schopni v průběhu buď dneška, nebo zítřejšího dne, abychom ji vyřešili,“ řekl Dobeš.

Centrální registr vozidel, jehož spuštění následovalo po desetidenní odstávce systému, přitom prošel testováním bez závad.

V Plzni motoristé stále čekají

S nepořízenou dnes odcházeli motoristé také z registru vozidel v Plzni. Úředníci jim museli vysvětlovat, že se nejedná o chybu plzeňského magistrátu, ale o celostátní problém. K emotivním výstupům během dne nedocházelo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Lukáš Milota zjistil, že v Plzni úředníci za celý den neodbavili jediného klienta

„Serverovny byly spuštěny v sedm hodin ráno, ale vyskytly se technické problémy, které se nepodařilo do současné doby nějakým způsobem vyřešit,“ konstatoval v 11 hodin vedoucí plzeňského registru Jan Vavřík.

Odpoledne se úředníkům podařilo do nového registru přihlásit, systém prý ale stále vykazoval vážné nedostatky. Úředníci například nemohli tisknout doklady. Kvůli závažným chybám tak za celý den neodbavili jediného klienta.

Během dne zaměstnanci úřadu přidělovali pořadová čísla a podle nich se budou motoristům v dalších dnech věnovat. Těm, kteří na sebe zanechali kontakt, pak formou SMS zprávy oznámí, až bude registr plně funkční.

Nikola Bojčev, Kristina Winklerová, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme