Provozování taxislužby má být od léta zpřísněné

Taxikáři se zřejmě musí připravit na přísnější podmínky při provozování živnosti. Pokud například nevydají cestujícímu doklad o zaplacení jízdného z tiskárny taxametru, vypíšou mu ho ručně nebo uvedou nepravdivé údaje, pak jim bude hrozit odebrání průkazu způsobilosti. Bez toho by pak nemohli dál pracovat. Vyplývá to z novely zákona o silniční dopravě, která je reakcí na problémy s pražskými taxikáři. Předložilo ji zastupitelstvo hlavního města a dnes prošla sněmovnou. Taxikáři budou muset mít ve voze například úředně ověřený zaplombovaný taxametr s tiskárnou a paměťovou jednotkou, která bude uchovávat denní a měsíční hodnoty o provozu vozidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letištní taxi

letištní taxi | Foto: Jan Rosenauer

Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka může taxikář v současnosti přijít jen o koncesi, jenomže i bez té může svou profesi vykonávat. "Co je podstatné, navrhli jsme, aby bylo možné na místě zadržet průkaz řidiče taxislužby v případě, že nevydá stvrzenku, uvede nepravdivé údaje nebo neumožní kontrolu a takové konkrétní věci."

Taxikáři ale varují, že je návrh prosazovaný pražskými zastupiteli likvidační a prokorupční. Náměstek primátora Rudolf Blažek připouští, že je nestandardní, ale nevidí jiný způsob jak proti nepoctivým taxikářům zakročit. "Jestliže se situace výrazným způsobem nebude lepšit, desítky osob nepřijdou o průkaz, nebudou vyřazeni z oběhu, nebudou usvědčeni jako nepoctivci, pak pochopitelně můžeme mluvit o tom, že magistrát nefunguje, že kontroly jsou neúčinné."

Z návrhu během složité procedury v poslanecké sněmovně vypadl bod, podle kterého může taxikář přijít o průkaz i tehdy, pokud jízdné předraží. To by měli napravit senátoři. Kromě nich musí novelu posoudit také prezident republiky.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme