Provozovatelé billboardů nahradí reklamu nekomerčními motivy. Stejně zmizí, reagoval Ťok

Provozovatelé venkovní reklamy neodstraní billboardy podél dálnic a silnic první třídy. Stáhnou z nich ale reklamy a nahradí je nekomerčním motivem. Podle Svazu provozovatelů venkovní reklamy se tak vyhnou povinnosti billboardy bourat. Ministr dopravy Dan Ťok z hnutí ANO v reakci na to ale uvedl, že Ředitelství silnic a dálnic bude billboardy odstraňovat bez ohledu na to, zda na nich bude komerční, nebo nekomerční motiv.

Praha (Aktualizováno: 11:20 30. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice zaplavily billboardy s českou vlajkou – majitelé tak protestují proti jejich odstranění | Foto: facebooková skupina: DOPRAVNÍ-OMEZENÍ.cz

Rozhodnutí provozovatelů venkovní reklamy na tiskové konferenci oznámil prezident svazu Marek Pavlas. Celkem má podle novely zákona k 1. září od silnic zmizet na 3000 z celkem 25 000 poutačů v ČR.

Zákaz billboardů? I kdyby zachránil jediný lidský život, stojí to za to, myslí si pracovník BESIPu

Číst článek

S odstraňováním reklamních sdělení a jejich nahrazením státní vlajkou ČR začali provozovatelé už v minulých dnech.

„Tím jsme jednostranně dle právního výkladu, který máme k dispozici, změnili charakter ploch, které již nadále nejsou reklamním zařízením, tak jak je definuje zákon," uvedl svaz, který sdružuje asi 60 procent majitelů venkovních reklamních ploch.

Ne všichni ale sdílejí postoj svazu. Například JCDecaux své klienty dopředu upozornila na odstraňování poutačů a smlouvy s inzerenty ukončila k 31. srpnu, řekl ČTK generální ředitel firmy Pavel Slabý. Jde o necelou stovku billboardů.

Motiv nemá vliv

Odstranění reklamních poutačů nařizuje novela zákona z roku 2012. Ministra dopravy Dana Ťoka z hnutí ANO zaráží, že se věc řeší teprve nyní.

O dalším postupu rozhodují právníci. Z předběžné debaty s právníky o tom, zda v případě, že se dá na nosič billboardu motiv vlajky, podle Ťoka vyplynulo, že to na věc nemá žádný vliv. „Nicméně já si nechám udělat ještě jedno posouzení, abych si byl jistý," řekl.

Billboardy poblíž dálnic končí. Pár dní před zákazem se objevily vlajky na protest

Číst článek

Ministerstvo se v současné době přiklání k tomu, že billboardy zmizí bez ohledu na to, co na nich bude. „My budeme pravděpodobně odstraňovat všechny - vlajkové nebo nevlajkové. Už se těším na rozličné názory právníků, které si od teď v příštích dnech přečtu, jestli když umístíte na billboard vlajku, tak to přestává být billboardem a začíná to být něčím jiným," dodal ministr.

Pokud by stát k odstraňování billboardů přistoupil, dělalo by to Ředitelství silnic a dálnic. Náklady by pak organizace podle Ťoka vymáhala.

Nejednoznačný výklad zákona

Expert na správní právo František Korbel novinářům řekl, že výklad zákona je nejednoznačný a navozuje otázky, zda není protiústavní. Zákaz billboardů podle něj zasahuje do práva na držení majetku. Vyvlastnění přitom může být provedeno jen ve veřejném zájmu a s náhradou.

Nabízí se podle něho rovněž otázka, zda odstranění billboardů u silnic nenahrává konkurenci, která má poutače postavené v obcích, kde povinnost na jejich odstranění platit nebude. V neposlední řadě se pak Česko vystavuje riziku arbitráží se zahraničními vlastníky, kteří se jejich prostřednictvím mohou domáhat náhrady škody, uvedl právník.

Kvůli zákazu billboardů u dálnic a silnic první třídy se už obrátila na Ústavní soud skupina 17 senátorů. Navrhla zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme