Prozatímním ředitelem České televize je Jiří Balvín

Poslanecká sněmovna ČR zvolila na svém dnešním jednání prozatímním ředitelem České televize Jiřího Balvína. Proti očekávání padl konečný výsledek již v prvním kole, protože Balvín získal v tajném hlasování 102 z celkových 192 hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhý největší počet hlasů - 34 - získal Karel Kochman, Vratislav Měchura obdržel 22 hlasů a Michael Kralert jen 17. Jana Bobošíková získala 9 a Věra Valterová 4 hlasy.

V doprovodném usnesení poslanci prozatímního ředitele žádají, aby urychleně sestavil vyrovnaný rozpočet České televize, a to bez zapojení již vytvořených rezerv, a aby do 90 dnů vybral firmu, která provede audit hospodaření televize. Jak Balvín řekl Českému rozhlasu, považuje svůj mandát daný mu sněmovnou dostatečný na to, aby v televizi podnikl příslušné kroky ke stabilizaci situace.

Balvín veřejnoprávní televizi povede až do té doby, než sněmovna zvolí novou Radu ČT. Ta pak vybere regulérního generálního ředitele standardní cestou. Předseda televizních odborů Antonín Dekoj Českému rozhlasu řekl, že za hlavní úkol prozatímního ředitele považuje jednání o ukončení stávky.

Jiří Balvín se narodil 14. srpna 1953. V Československé televizi pracoval více než 25 let. Začínal jako externí asistent scény a výroby v Hlavní redakci hudebního vysílání, kde se později stal ve stejné redakci vedoucím výrobního štábu. Vystudoval Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění.

Od roku 1992 byl Balvín v České televizi šéfproducentem uměleckých pořadů. Ředitel Ivo Mathé jej v červenci 1997 odvolal kvůli špatnému hospodaření v jeho úseku.

Začátkem roku 1998 se Balvín zúčastnil konkursu na nového televizního ředitele, tím se ale stal Jakub Puchalský. Balvín tehdy Puchalského zvolení přivítal jako šanci pro pozitivní změny v ČT. V červnu následujícího roku se připojil k Puchalského kritikům, když nesouhlasil se jmenováním Brita Gordona Lovitta programovým ředitelem.

V červenci 1999 se Jiří Balvín stal ředitelem výroby a techniky České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) - bývalého provozovatele vysílání TV Nova. V této funkci zůstal i po rozsáhlém propouštění, které ČNTS provedla v září 1999, když Vladimír Železný začal vysílat z nového sídla na Barrandově. Z ČNTS odešel až v lednu 2000, aby se věnoval podnikání. Délku svého působení ve funkci sice nedokáže odhadnout, ale přesto věří, že se mu během této doby podaří stabilizovat situaci v televizi.

Balvín už s odboráři jednal. Jak pak oznámil, stávka by mohla být ukončena ještě večer. Přiznal však, že si zatím není jist, zda se mu podaří rychle učinit určité „technické kroky“, které by ukončení stávky urychlily. Mezi „technické kroky“ zřejmě patří i odchod všech členů managementu ČT, které do jejich funkcí dosadil bývalý generální ředitel Jiří Hodač. Balvín připustil, že si není jist, zda se mu podaří zajistit, aby tito lidé odešli ze svých funkcí ještě dnes. Neúspěšná kandidátka na funkci prozatímního šéfa České televize a dosavadní ředitelka zpravodajství ČT Jana Bobošíková prohlásila, že z televize neodejde. Pokud ji nový šéf odvolá, bude jeho rozhodnutí respektovat. Její odvolání se pak odpoledne stalo skutečností. Prozatímní ředitel České televize Jiří Balvín jí odvolal z funkce ředitelky zpravodajství.

Předseda sněmovny a ODS Václav Klaus po volbě apeloval na stávkující zaměstnance ČT, aby vzali rozum do hrsti a stávku ukončili. K osobě Balvína pak zdůraznil, že ho nezná a neví jak vypadá. Jak nového ředitele zaměstnanci televize přijmou si Klaus netroufá odhadnout.

Ministr kultury Pavel Dostál z ČSSD si nemyslí, že by zvolení Jiřího Balvína prozatímním ředitelem České televize, bylo důsledkem nějakých politických dohod v Poslanecké sněmovně. Ve vyjádření k výsledku hlasování ale Dostál zároveň použil slovo kompromis. Českému rozhlasu později vysvětlil, že jím myslel skutečnost, že z navrhovaných kandidátů odpadli ti, jejichž volba by byla extrémním řešením.

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal Českému rozhlasu řekl, že pro Balvína nehlasoval. Zároveň ale doufá, že volba většiny sněmovny pomůže uklidnit situaci v ČT. Poslanec KDU-ČSL a lídr čtyřkoalice Cyril Svoboda považuje za velmi pozitivní to, že byl Balvín zvolen už v prvním kole voleb.

Komunistický kandidát na funkci prozatímního ředitele ČT Vratislav Měchura se v tajném výběru poslanců z celkem šesti uchazečů o tento dočasný post umístil na třetím místě. Grebeníček komentoval pro Český rozhlas výsledek voleb ve sněmovně poměrně smířlivě. Volba podle něj odpovídá rozložení sil v poslanecké sněmovně, ale i snaze situaci v ČT řešit. Hodně si slibuje i od doprovodného usnesení sněmovny.

Milan Kopp, Milada Richterová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme