Prudké bouřky nad jihozápadem Čech; hrozí vzestupy hladin

Jihočeský a Plzeňský kraj čeká opět vydatný déšť. Český hydrometeorologický ústav v této souvislosti upozorňuje, že by tak mohla Lužnice na svém dolním toku přestat klesat, protože jsou řeky v oblasti Písecka a Táborska nasycené. Ve čtvrtek by na ní proto mohly být znovu překročeny třetí stupně povodňového nebezpečí. Prudká bouře s krupobitím a přívalovými dešti už se odpoledne přehnala nad Klatovskem a Tachovskem. Vzestup hladiny řek kvůli vydatným srážkám může kromě Plzeňska postihnout také Jihočeský, Karlovarský, Ústecký a Středočeský kraj a okres Pelhřimov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavená silnice na Tachovsku | Foto: Petr Eret

Tomáš Ostrožlík z Hydrometeorologického ústavu Radiožurnálu řekl, že v bouřkách se mohou vyskytnout lokálně i vydatné srážky, které by mohly způsobit potíže na drobných vodních tocích. Výrazné vzestupy hladin, které mohou překročit až druhý stupeň, se podle něj očekávají na Lomnici, Skalici a menších přítocích dolní Otavy a Lužnice. Mírnější vzestupy lze během čtvrtka očekávat také v povodí Úhlavy, Úslavy a Klabavy.

V Klatovech se odpoledne v důsledku průtrže mračen vzedmula kanalizace a zatopila křižovatky v centru města. "Před okresním úřadem máme jezero v šíři sto metrů, uvízla v něm osobní auta, ale už pozvolna všechno opadává," popsala situaci Věra Říčanová z Okresní povodňové komise.

Podobně voda postihla i Stříbro na Tachovsku, nedávnými povodněmi takřka netknuté. "Voda se valí po ulicích, hasiči vyjeli k jednomu domku, kde to mají zaplavené," řekl místostarosta Rudolf Svoboda. V okolí Plzně hlásí problémy Nýřany a Dobřany. V některých částech Dobřan dosáhla voda stejné úrovně, jako při povodni minulý týden - byl tam proto vyhlášen povodňový poplach.

Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí hasičů František Vaško, kvůli silnému přívalovému dešti muselo být dokonce evakuováno i několik lidí. "Na Klatovsku, v obci Újezd došlo k protržení hráze rybníka, hrozilo zatopení domu, takže tam byly evakuovány asi dvě nebo tři osoby. Ve Švihově byla zatopena Nábřežní ulice, hodně vody bylo také kolem okresního úřadu Klatovy. Dále ta průtrž mračen zasáhla okres Plzeň-sever, tam byla situace vážná v Heřmanově Huti a v Horních Sekyřanech. Vážná situace byla i na Tachovsku, kde jsme museli evakuovat dvě osoby z chatové kolonie."

Srážky způsobí studená fronta, která přes území České republiky postupuje z Bavorska a ve čtvrtek se přesune na severovýchod od republiky. Dnes odpoledne a večer může v Jihočeském a Plzeňském kraji spadnout až 20 milimetrů srážek na metr čtvereční. Ve čtvrtek v jižních Čechách naprší až 40 milimetrů, v Plzeňském kraji do 30 milimetrů. Přechod fronty budou provázet i bouřky.

Jaroslav Hausdor, Martin Sobotka, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme