Průlom: v obchodních vztazích lze nově omezit práva na náhradu škody

Podnikatelé si mohou od nového roku ve smlouvách ujednat, že se dopředu vzdávají práva na náhradu škody. Jde o průlom do jedné z klíčových zásad soukromého práva, který umožnila novela obchodního zákoníku. Zatímco velkým korporacím novinka vyhovuje, drobným podnikatelům a živnostníkům může uškodit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel | Foto: Comstocks Images

Dopředu vyloučit právo na náhradu škody, která ještě ani nevznikla, bude možné i ve formulářových smlouvách nebo ve všeobecných podmínkách.

Radiožurnálem oslovení advokáti na obchodní právo přiznávají, že takové ustanovení se bude v kontraktech v hojné míře objevovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průlomovou změnu v obchodních vztazích přiblížil redaktor Martin Drtina

Relativně klidní mohou zůstat spotřebitelé, i když i v jejich smlouvách by se podobný odstavec mohl objevit. Podle právníka Milana Listíka by ho soud zrušil jako neplatný. Je tu jedno ale.

„Není vůbec jisté, zda-li se vůbec takové případy k soudu dostanou. Může existovat právě nebezpečí, které spočívá v tom, že konkrétní spotřebitel, který bude chtít reklamovat náhradu škody, si přečte všeobecné obchodní podmínky a zjistí, že nemůže požadovat náhradu škody, protože se toho práva vzdal už dopředu. Tak si řekne smůla, nechám to být a příště budu dávat větší pozor,“ upozorňuje Listík.

Zpozornět by při uzavírání smluv naopak měli menší živnostníci. Když si dopředu ujednají omezení náhrady škody a jejich smluvní partner jim třeba pozdním dodáním zboží škodu způsobí, mají se svým nárokem smůlu.

Novinka se dostala do zákona jako pozměňovací návrh

Novinku vláda nenavrhovala. Do zákona se loni dostala jako pozměňovací návrh ve sněmovně, se kterým ale ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) souhlasil. Jeho náměstek František Korbel novelu hájí tím, že dává smluvním stranám větší volnost.

„Není možné mezi obchodními partnery regulovat jejich vztahy mocensky ze strany státu. Je to prostě věc svobody podnikání a každý odpovídá, pokud je podnikatel, za to, jaké smluvní vztahy uzavře,“ zdůraznil Korbel.

Dopředu se vzdát je možné jen nároku na náhradu škody. I dál platí, že ostatní práva, která teprve vzniknou, předem omezit nejde.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme