Průměrný Čech pracuje 41 hodin týdně. Volný čas tráví u televize, ukázal výzkum

Češi odpracují průměrně více než 41 hodin týdne, zhruba 6,5 hodin volného času pak tráví u televize nebo čtením. Ženy mají volného času méně než muži. Ukázal to první ročník výzkumu o proměnách společnosti, jehož výsledky dnes představili autoři ze sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televize. Ilustrační foto

Televize. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, worradmu

Sociologové v loňském roce zkoumali situaci více než 8 tisíc lidí nad 18 let - studentů, rodičů dětí, svobodných i seniorů. Výzkum se do roku 2018 zopakuje ještě třikrát.

Vědci zkoumali rozvrh dne a dobu spánku, osobní péči a stravování, cestování a dojíždění za prací, placené práce a studia, domácí práce, péče o děti a příbuzné a také volného času. Výsledky představují průměr všech dotazovaných skupin.

Češi a práce

Průměrný Čech pracuje přes 41 hodin týdně, každý pátý dokonce víc než 46 hodin týdně. Češi jsou podle výzkumu výjimeční tím, že do práce nejsou ochotni dojíždět. V porovnání s dalšími zeměmi ale v práci tráví nejvíce času.

Muži v zaměstnání odpracují více hodin než ženy. Ty ale naopak tráví denně více času vykonáváním neplacené práce, tedy například starostí o domácnost, děti a příbuzné.

„Ženy mají nižší zaměstnanost, více pracují na zkrácený úvazek. Muži si odpracují týdně déle. Tady vlastně vidíme paradox, že ženy sice pracují méně v zaměstnání, ale mají i méně volného času,“ popsala socioložka z Akademie věd Michaela Röschová.

Češi a volný čas

Češi průměrně naspí 8 hodin denně, osobní péče a stravování jim zabere něco přes 2 hodiny. Volného času mají každý den k dispozici 6,5 hodiny. Nejvíce volna mají podle výzkumu mladí lidé do 24 let a senioři.

Téměř třetinu volna tráví Češi u televize. V četnosti dále následuje čtení, poslech hudby či brouzdání po internetu a náboženské činnosti.

Z toho dvě hodiny stráví sledováním televize, senioři průměrně dokonce tři. Mladí lidé tráví na internetu jednu hodinu denně. S přibývajícím věkem se prodlužuje doba sledování televize a ubývá času s rodinou a přáteli.

„Asi hodinu denně nám zabere odpočinek, to je takové to pasivní odpočívání, kdy načerpáváme energii do dalších aktivit. Zhruba další hodinu nám zabírá čas s rodinou a přáteli, takové to povídání, setkávání se s někým v restauraci,“ dodává Röschová.

Z výzkumu také vyplývá, že nejméně každý třetí Čech ve věku od 35 do 54 let je ve stresu. Starší generace se nestíhá dostatečně věnovat rodině, mladším naopak chybí čas na kariéru.

Jak Češi tráví čas | Foto: ČTK

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme