Průměrný důchod se od ledna zvýší o 371 korun

Vláda bude od ledna valorizovat penze. Průměrný desetitisícový starobní důchod by tak měl stoupnout o 371 korun měsíčně, tedy o více než tři a půl procenta. Naposledy penze rostly na počátku roku 2009. Porostou i důchody invalidní, vdovské a sirotčí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stáří (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Valorizaci dnes schválila vláda, rozhodla se pro minimální navýšení vyžadované zákonem. A zvýší se i vyměřovací základ, informoval premiér Petr Nečas.

Zpravodajka Václava Vařeková přímo z úřadu vlády připomněla, že příjem domácnosti, kde například žijí dva penzisté s průměrným důchodem kolem 10 000 korun, by se za rok měl zvýšit o téměř 9 000 korun. Naposledy se u nás penze valorizací zvýšily v roce 2009. V minulém, roce totiž vláda kvůli nízké inflace nepřikročila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Zprávách o čtvrté informovala o valorizaci reportérka Václava Vařeková

Premiér Nečas odmítá kritiku opozice, že je valorizace nízká. „Do konce volebního období zaplatíme za toto nařízení vlády dohromady 60 miliard korun, v tomto světle se ukazuje výtka, že nemyslíme na penzisty, jako naprosto lichá," poznamenal premiér.

Základní výměra důchodů se podle nařízení vlády zvýší o 60 korun na 2230 korun a procentní výměra každého důchodu přiznaného před koncem letošního roku o 3,9 procenta. Od Nového roku také stoupnou příplatky k důchodům.

Drábek chválí vyváženost

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka na výraznější zvýšení penzí vláda nemá ve státní pokladně peníze:

Přehrát

00:00 / 00:00

O valorizaci důchodů mluvil ve Stalo se dnes ministr Jaromír Drábek

„Zásadním úkolem vlády je, aby postupovala vyváženě. A já si myslím, že v tomto případě vláda zvolila krok, který je vyvážený, to znamená jde nad hranicí udržení reálného příjmu důchodů – to znamená důchody se reálně zvyšují, nicméně pro vyšší navýšení důchodů tady prostě není ekonomický prostor. Bylo by to nezodpovědné,“ uvedl Drábek.

Jaromír Drábek pak ve Stalo se dnes připomněl, že o stejné procento, tedy 3.66, se kromě starobních zvýší i všechny ostatní důchodové dávky. „Je třeba říci, že zvýšení základní výměry důchodu je o 60 korun a zvýšení procentní výměry, tedy podle předchozího výdělku je o 3,9 procenta a stejně tak se zvyšují další náhrady, například kompenzace za ztížené uplatnění za předchozího režimu.“

„Je potřeba zdůraznit, že reálná úroveň důchodů se zvýší o 1 procento, a to i za současné nepříjemné situace,“ poznamenal Drábek. Připomněl také že podle nálezu Ústavního soudu musí vláda má do září příštího roku vypracovat nový způsob výpočtu vyměřovacího základu.

Milan Kopp, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme