Průměrný věk odborných lékařů nepřestává stoupat. Dvě pětiny pediatrů už by mohly do důchodu

Vysoký podíl specialistů, kteří mohou kdykoliv odejít na penzi, je i ve vnitřním lékařství, chirurgii nebo rehabilitační medicíně. Ministerstvo zdravotnictví, které data poskytuje, je ani po urgencích neokomentovalo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrát

00:00 / 00:00

Průměrný věk odborných lékařů nepřestává stoupat. Dvě pětiny pediatrů už by mohly do důchodu

Víc než čtvrtina českých lékařů-specialistů je starší 65 let. V některých oborech, jako je sexuologie či dětská kardiologie, dokonce polovina. Několik početně slabších oborů hlásí absurdní čísla: mezi dorostovými lékaři je v důchodovém věku 86 procent lidí, obecná hygiena hlásí 79 procent, veřejné zdravotnictví 64 procent, tělovýchovné lékařství 61 procent, posudkové lékařství 60 procent.

Závažnější problém než u malých a často zapadajících profesí je ale ten, že podobně mizerná čísla přicházejí také z „velkých“ oborů, kde pracují vyšší stovky či tisíce lékařů. Mezi nimi jsou paradoxně nejstarší dětští lékaři – v důchodovém věku jich je 38 procent.

A druhá špatná zpráva: situace se rychle horší. Za poslední rok se průměrný věk českého specialisty zvýšil o půl roku. Předloni to bylo 54,3 roku, loni 54,8 roku. Napovídá to, že nedochází k dostatečné obměně, někde k vůbec žádné. Řada specializací za poslední rok zestárla právě o rok, z těch početnějších diabetologie, geriatrie či dětská neurologie. Pokud nejde o artefakt v datech, v těchto specializacích loni začali ordinovat jen minimum mladých lékařů.

Data o věku zdravotníků v letech 2022 a 2023 si redakce iROZHLAS.cz vyžádala podle zákona o svobodném přístupu k informacím od Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Nabízíme je na našem GitHubu: lékaři 2023, zdravotní sestry 2023, lékaři 2022 a zdravotní sestry 2022.

Na vysvětlení trendů i strategii pro řešení situace se redakce iROZHLAS.cz před deseti dny zeptala ministerstva zdravotnictví. To na dotazy ani urgence nereagovalo.

Sestry stárnou pomaleji

V datech se skrývá i jedna méně špatná zpráva: mezi zdravotními sestrami má přes 65 let jen sedm procent. Průměrný věk sester 46,6 roku i jeho meziroční nárůst o 0,4 roku ale připomínají, že ani mezi nimi není situace růžová.

Vyšší věk má pochopitelně víc příčin než jen unavené zdravotnictví. U specialistů odráží zejména délku a členitost profesní dráhy. Průměrnému doktorovi bez specializace loni bylo necelých čtyřicet let, průměrnému chirurgovi téměř o dvacet roků víc.

Podobná logika prostupuje všemi specializacemi: průměrný věk lékařů téměř v žádném oboru nejde pod padesát let. Jedinou výjimkou jsou pediatři s průměrným věkem 37,5 roku.

Specifickou demografickou strukturu mají chirurgové: věkový průměr skalpelových oborů je sice poměrně široký, mezi 52,5 lety neurochirurgů a 59,6 lety hrudních chirurgů, ale ženy řežou spíš výjimečně.

Opačný trend je u sesterských profesí, nicméně i v nich působí určitý díl mužů, obvykle v řádu promile: vizitku porodní asistentka – muž má 16 lidí, mezi dětskými sestrami jich působí 26. Pozici všeobecné sestry zastává 4326 mužů, necelá tři procenta této profese.

Přicházejí noví  ještě starší

České zdravotnictví není jediné, které řeší stárnutí lékařů. Statistiky Eurostatu ukazují, že s lékaři nad 65 let jsme na tom v Evropské unii někde uprostřed.

Záhadou ovšem je, proč data Eurostatu za rok 2021 a Česko ukazují jen 17 procent lékařů přes 65 let. Obdobná data ÚZIS za následující roky mluví o 25, respektive 26 procentech. Se čtvrtinou seniorů bychom byli mezi unijními zeměmi na nejhorším místě společně s Itálií.

Data přitom evropské agentuře předávají české úřady. Na dotaz, zda jde o odlišnou metodiku, ministerstvo také nereagovalo.

Řešení situace logicky spočívá v nabírání nových lékařů. To se děje, mezi lety 2022 a 2023 přibylo necelé procento lékařů i sester. Jde o kolonku unikátní počty lékařů, tedy o fyzické doktory, ne jen více úvazků. Zároveň ovšem, jak jsme ukazovali, roste průměrný věk a přibývá lékařů v důchodových letech. Přibývá tedy starších lékařů. Jenže odkud? O koho jde? Kde byli doteď?

Dopoledne ministerstvo pořádá k tématu tiskovou konferenci, kde by mohlo na některé naše dotazy mimoděk odpovědět. Pokud se to stane, odpovědi doplníme do článku.

Jan Boček, Klára Filipová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme