Průmysl dostal na Karvinsku přednost před ptačí rezervací

Podpora investorů a vzniku nových pracovních míst je důležitější než ochrana vzácných živočichů. Tak by se dalo interpretovat dnešní rozhodnutí vlády, které se týká Dolní Lutyně na Karvinsku. Právě toto území se mělo stát součástí evropské sítě Natura 2000 jako tzv. ptačí oblast. Vláda ale nakonec odhlasovala plán postavit tam průmyslovou zónu. Odpůrci uvažují o žalobě k Evropskému soudnímu dvoru. S rozhodnutím kabinetu nesouhlasí ani ministerstvo životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volavka popelavá | Foto: Rostislav Stach

Mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová potvrdila, že oblast Dolní Lutyně se znovu dostane na stůl ministra Ambrozka. Co s tím ale bude dál, nedokáže odhadnout. "Obzvlášť proto, že jak ministerstva průmyslu, tak místního rozvoje i kraj původně požadovaly pouze zmenšení ptačí oblasti, a nikoli její úplné vyškrtnutí a přemístění někam jinam."

Stovky lidí už podepsaly protestní petici proti stavbě průmyslové zóny a budou se bránit, říká jejich mluvčí Jiří Švidrnoch. Vláda podle něj porušila evropská pravidla, což může znamenat ostudu a pokutu. "Jestli to vláda rozhodla, tak musí vědět, kdo to zaplatí."

Naproti tomu ale stojí hlasy úřadů práce, ostravské radnice a dalších institucí, které opakují, že strategická zóna je pro Moravskoslezský kraj více než nutná. Primátor Ostravy Aleš Zedník věří, že se podaří najít nějaký kompromis. "Takové řešení, které nepopudí ochránce životního prostředí natolik, aby se snažili hledat blokaci tohoto rozhodnutí i někde v bruselských orgánech."

Vláda ministerstvu životního prostředí uložila, aby hledalo alternativní řešení, jak ochranu vzácných ptáků zajistit.

Marika Táborská, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme