Průvod s Havlovou rakví vyjde ve středu ráno z Pražské křižovatky

I dnes se mohou lidé rozloučit s Václavem Havlem a uctít jeho památku v pražském kostele svaté Anny. Centrum Pražská křižovatka bude otevřené do osmi hodin večer. Zítra se pak rakev přesune na Pražský hrad. Smuteční průvod za rakví vyjde od Pražské křižovatky v osm ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystavení rakve s tělem zesnulého Václava Havla. | Foto: Filip Jandourek

Manželka zesnulého státníka, dramatika a spisovatele Dagmar Havlová do průvodu srdečně zve veřejnost.

Cesta smutečního průvodu s ostatky Václava Havla povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce ulicí Loretánskou k Pražskému hradu. Průvod vyjde v 8 hodin ráno od Pražské křižovatky. Mezi osmou a desátou hodinou ráno tak průvod omezí dopravu v centru na Smetanově nábřeží nebo v Křížovnické ulici. Už dnes večer začne platit zákaz zastavení například v oblasti Na Opyši, Pohořelec, na Loretánském a Hradčanském náměstí.

Součástí průvodu bude i vojenský ceremoniál, který začne v 10 hodin v areálu kasáren Hradní stráže v Loretánské ulici. Průvod s rakví půjde špalírem vojáků na Hrad, kde bude exprezidentova rakev vystavena ve Vladislavském sále.

Rakev pojede na Hradčany na lafetě stejné houfnice jako ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Lafetu potáhne šest kladrubských vraníků.

„Bylo rozhodnuto, že se víceméně zopakuje pohřeb pana prezidenta Masaryka, to znamená, že šestka starokladrubských vraníků potáhne dělovou lafetu, na které bude umístěna rakev, a na podsedních koních budou sedět uniformovaní jezdci,“ řekl Radiožurnálu ředitel kladrubského hřebčína Jan Höck.

ČTĚTE TAKÉ: Vůz s rakví Václava Havla potáhne šest kladrubských vraníků

Vedení hřebčína vybralo klidné koně, zvyklé jezdit ve spřežení. V odpoledních hodinách čeká šestici vraníků transport do hlavního města. Kolem deváté hodiny večerní pak šestispřeží absolvuje generálku s historickým povozem po Praze.

Státní pohřeb Václava Havla bude v pátek v poledne v katedrále svatého Víta, kde bude zádušní mše. Třídenní státní smutek, o kterém rozhodla vláda, začne ve středu a potrvá až do pohřbu.

Ještě není jisté, jestli se v pátek v poledne rozezní zvony a sirény, úřady o tom ještě jednají.

Účast na posledním rozloučení dnes potvrdil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Z dalších zahraničních politiků přijedou například prezident Slovenska Ivan Gašparovič a jeho rakouský kolega Heinz Fischer.

Spekuluje se o účasti německého prezidenta Christiana Wulffa či kancléřky Angely Merkelové. Ze Spojených států by pak mohl dorazit prezident Barack Obama nebo viceprezident Joe Biden. Polsko by mohl zastupovat prezident Bronislaw Komorowski či premiér Donald Tusk.


Zobrazit trasu převozu rakve s ostatky Václava Havla na Pražský hrad na větší mapě

Renáta Prátová, Martin Hromádka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme