‚Deštníkáři‘ v centru Prahy i přes zákaz soudu na ulici dál nabízejí okružní vyhlídkové jízdy městem

Zná je asi každý, kdo někdy procházel historickým centrem Prahy. Často exoticky vypadající lidé s barevnými deštníky, kteří lákají turisty do okružních vyhlídkových autobusů. Jenže nabízení služeb na ulici jim nedávno vůbec poprvé zakázal soud. Usnesení má Radiožurnál k dispozici. Vyhlášku o pochůzkovém prodeji ale porušují dál a úřady tápou.

Reportáž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus Hop On Hop Off (ilustrační foto) | Foto: ŠJů | Zdroj: Wikimedia Commons | CC-BY-SA-3.0,©

Stačí projít Staroměstské náměstí v Praze z jedné strany na druhou a s nabídkou okružní vyhlídkové projížďky autobusem mě postupně osloví hned dva muži. Ten první má zelený deštník a říká, že je z Tuniska.

Nabídku cesty autobusem ke Karlovu mostu a po Kampě odmítám, ale po několika metrech mě zastavuje další muž tmavé pleti, tentokrát má v ruce červený deštník.

Praha vévodí žebříčku turistické návštěvnosti. Na Hrad loni zavítalo téměř 2,5 milionu lidí

Číst článek

Říká mi, že polovina z ceny jízdného u jeho společnosti půjde na charitativní účely. Nabízení služeb na ulici ovšem zakazuje pražský tržní řád. A této firmě to navíc předběžným opatřením potvrdil i Městský soud v Praze. Z jeho usnesení citujeme:

„Žalovaný je povinen zdržet se pouličního prodeje na území Prahy 1 mimo provozovnu k tomu určenou.“

Firmu City Sightseeing Prague zažalovaly čtyři další pražské turistické agentury.

„Pro nás je to bohužel cár papíru,“ říká jednatel jedné z nich - cestovní kanceláře MARTIN TOUR Vojtěch Martin.

„Tomu se člověk až diví. Soud rozhodne o tom, že by se v Praze měl dodržovat zákon, ale už bohužel není na tom soudu, aby to vymáhal. To je prostě činnost, která neodpovídá našim zákonným podmínkám. Všechno cash, z kapsy do kapsy,“ popisuje Martin pro Radiožurnál.

Jak je možné, že své služby dál nabízí i přes soudní rozhodnutí? Radiožurnál navštívil sídlo společnosti. Na uvedené adrese v ulici V Kotcích o ní ale nikdo nevěděl. Po několika telefonátech firma poslala vyjádření, ze kterého citujeme:

Mnohým průvodcům chybí odborná kvalifikace. Turistům předávají smyšlené informace

Číst článek

„Věříme, že naše podnikání je v souladu se všemi právními předpisy a žaloba je neopodstatněná. Podporujeme charitativní organizaci, která v Česku působí přes 20 let. Pravomocné rozhodnutí soudu ale samozřejmě respektovat budeme.“

Na dodržování tržního řádu v terénu dohlížejí strážníci. Ti ale mají omezené pravomoci.

„Bohužel nemůžeme řešit tuto problematiku na místě příkazním řízením blokovou pokutou. Pokud strážníci na takový případ narazí, tak celou věc zadokumentují a předávají příslušnému správnímu orgánu k opatření,“ vysvětluje mluvčí městské policie Jan Čihák. Od začátku roku takto oznámili 106 případů, které řeší magistrát.

Podle úřadu neobstojí ani argument, že část peněz prodejci darují na veřejnou sbírku a pokud budou firmy v porušování tržního řádu pokračovat, magistrát nevylučuje ani návrh na zrušení živnostenského oprávnění.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme