‚Deštníkáři‘ v centru Prahy i přes zákaz soudu na ulici dál nabízejí okružní vyhlídkové jízdy městem

Zná je asi každý, kdo někdy procházel historickým centrem Prahy. Často exoticky vypadající lidé s barevnými deštníky, kteří lákají turisty do okružních vyhlídkových autobusů. Jenže nabízení služeb na ulici jim nedávno vůbec poprvé zakázal soud. Usnesení má Radiožurnál k dispozici. Vyhlášku o pochůzkovém prodeji ale porušují dál a úřady tápou.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus Hop On Hop Off (ilustrační foto)

Autobus Hop On Hop Off (ilustrační foto) | Foto: ŠJů | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Stačí projít Staroměstské náměstí v Praze z jedné strany na druhou a s nabídkou okružní vyhlídkové projížďky autobusem mě postupně osloví hned dva muži. Ten první má zelený deštník a říká, že je z Tuniska.

Nabídku cesty autobusem ke Karlovu mostu a po Kampě odmítám, ale po několika metrech mě zastavuje další muž tmavé pleti, tentokrát má v ruce červený deštník.

Praha vévodí žebříčku turistické návštěvnosti. Na Hrad loni zavítalo téměř 2,5 milionu lidí

Číst článek

Říká mi, že polovina z ceny jízdného u jeho společnosti půjde na charitativní účely. Nabízení služeb na ulici ovšem zakazuje pražský tržní řád. A této firmě to navíc předběžným opatřením potvrdil i Městský soud v Praze. Z jeho usnesení citujeme:

„Žalovaný je povinen zdržet se pouličního prodeje na území Prahy 1 mimo provozovnu k tomu určenou.“

Firmu City Sightseeing Prague zažalovaly čtyři další pražské turistické agentury.

„Pro nás je to bohužel cár papíru,“ říká jednatel jedné z nich - cestovní kanceláře MARTIN TOUR Vojtěch Martin.

„Tomu se člověk až diví. Soud rozhodne o tom, že by se v Praze měl dodržovat zákon, ale už bohužel není na tom soudu, aby to vymáhal. To je prostě činnost, která neodpovídá našim zákonným podmínkám. Všechno cash, z kapsy do kapsy,“ popisuje Martin pro Radiožurnál.

Jak je možné, že své služby dál nabízí i přes soudní rozhodnutí? Radiožurnál navštívil sídlo společnosti. Na uvedené adrese v ulici V Kotcích o ní ale nikdo nevěděl. Po několika telefonátech firma poslala vyjádření, ze kterého citujeme:

Mnohým průvodcům chybí odborná kvalifikace. Turistům předávají smyšlené informace

Číst článek

„Věříme, že naše podnikání je v souladu se všemi právními předpisy a žaloba je neopodstatněná. Podporujeme charitativní organizaci, která v Česku působí přes 20 let. Pravomocné rozhodnutí soudu ale samozřejmě respektovat budeme.“

Na dodržování tržního řádu v terénu dohlížejí strážníci. Ti ale mají omezené pravomoci.

„Bohužel nemůžeme řešit tuto problematiku na místě příkazním řízením blokovou pokutou. Pokud strážníci na takový případ narazí, tak celou věc zadokumentují a předávají příslušnému správnímu orgánu k opatření,“ vysvětluje mluvčí městské policie Jan Čihák. Od začátku roku takto oznámili 106 případů, které řeší magistrát.

Podle úřadu neobstojí ani argument, že část peněz prodejci darují na veřejnou sbírku a pokud budou firmy v porušování tržního řádu pokračovat, magistrát nevylučuje ani návrh na zrušení živnostenského oprávnění.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme