CVVM: Polovina Čechů Milion chvilek nepodporuje a nedosáhne podle nich cílů demonstrací

Zhruba polovina Čechů nepodporuje demonstrace spolku Milionu chvilek. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Podporu protestům vyjádřila asi třetina účastníků průzkumu. Milion chvilek podle poloviny dotázaných nedosáhne svých cílů demonstracemi. Spolek, který vznikl v roce 2017, uspořádal řadu protestů v celé zemi. Namířeny byly především proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace Letná 16.11.2019

Fotografie z listopadové demonstrace Milionu chvilek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Naprostá většina účastníků průzkumu uvedla, že o demonstracích Milionu chvilek slyšela. Většina dotázaných také ví, čeho se protesty týkají. Podporu ale protestům vyjádřilo jen 32 procent dotázaných, naopak 52 procent lidí demonstrace nepodporuje.

Více než polovina Čechů si myslí, že protesty nepřispějí k dosažení cílů Milionu chvilek. Přitom si však zároveň 52 procent dotázaných myslí, že vyjadřování svého názoru účastí na demonstracích je obecně důležité.

Demagogické, ale ne trestné, uvedl žalobce k Filipovu výroku o Milionu chvilek. Trestní oznámení odmítl

Číst článek

Větší podporu demonstracím Milionu chvilek vyjadřovali hlavně mladí lidé ve věku do 30 let, lidé s vysokoškolským vzděláním, a také dotázaní s dobrou životní úrovní. Podle politických preferencí mají protesty podporovatele častěji mezi voliči sněmovních opozičních stran ODS, TOP 09, Pirátů a STAN.

Odpůrci demonstrací spolku jsou naopak častěji lidé ve věku nad 45 let a se středním vzděláním bez maturity nebo vyučení. Podle politické orientace nepodporují demonstrace především voliči Babišova hnutí ANO a SPD.

Průzkum provádělo CVVM od 11. do 22. ledna. Zúčastnilo se ho 1052 obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.

Štafeta pro demokracii

V úterý začne v Plzni další série protestů a veřejných diskusí Milionu chvilek. Budou se následně konat téměř každé úterý v dalších krajských městech a skončí velkou akcí 2. června v Praze. Spolek se chce při takzvané Štafetě pro demokracii pokaždé zaměřit na jeden celostátní problém, který se v daném kraji negativně projevuje. Zaznít tak mají témata politická, sociálně-ekonomická i ekologická.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo Babišovo ANO. Při protestech v kampani Milion chvilek pro demokracii kritizoval spolek Babiše za nedodržování předvolebních slibů, střet zájmů nebo stíhání pro údajný dotační podvod v kauze Čapí hnízdo.

Minulý rok Milion chvilek uspořádal na pražské Letné dvě demonstrace, které byly největšími veřejnými shromážděními od listopadu 1989. Na obě akce dorazilo podle odhadů shodně kolem čtvrt milionu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme