Průzkum: ANO by s přehledem vyhrálo volby, ODS na druhém a KSČM na třetím místě

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 31,5 procenta. ČSSD se po květnové vládní krizi propadla až na čtvrté místo za ODS a KSČM. Do Sněmovny by se dostaly také TOP 09, koalice lidovců se STAN a rovněž Okamurova SPD. Vyplývá to z průzkumu TNS Kantar pro Českou televizi (ČT).

Praha (Aktualizováno: 15:37 4. 6. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TNS: ČSSD by ve volbách skončila čtvrtá, vyhrálo by ANO

TNS: ČSSD by ve volbách skončila čtvrtá, vyhrálo by ANO | Foto: Repro: iRozhlas.cz | Zdroj: Český rozhlas

Hnutí ANO dosáhlo v květnovém průzkumu stejného výsledku jako v dubnu. Stagnovali také občanští demokraté na 11,5 procenta a komunisté na 10,5 procenta. Obě strany si ale v pořadí polepšily, protože sociální demokraté proti dubnu klesli o dva procentní body na deset procent. TOP 09 si naopak polepšila o 2,5 procentního bodu na devět procent. Lidovce by volilo 8,5 procenta lidí a STAN dvě procenta. Obě strany ale hodlají kandidovat společně, pro vstup do Sněmovny tak potřebují získat dohromady alespoň deset procent hlasů. SPD by nyní získala šest procent hlasů.

Počínání předsedy ANO Andreje Babiše v průběhu květnové vládní krize hodnotilo pozitivně 43 procent lidí, negativně 52 procent. Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka ale dopadl ještě hůře, když získal 18 procent pozitivních hodnocení a 76 procent negativních. Prezidenta Miloše Zemana hodnotilo za jeho jednání v době vládní krize kladně 43 procent Čechů, kriticky pak 52 procent. Vládě spadla proti dubnu důvěra o deset procentních bodů na 26 procent. Pouze 14 procent dotázaných pak hodnotí současnou politickou situaci kladně.

Průzkum se uskutečnil od 9. do 29. května a zúčastnilo se ho 1200 lidí. Volební model pak zahrnuje odpovědi 813 dotázaných, kteří zvažují účast ve volbách.

Vládní krize začala 2. května, kdy premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že kvůli nejasnostem kolem Babišova podnikání a jeho majetkových poměrů podá demisi celé vlády. O tři dny později ale uvedl, že ji nebude podávat, protože prezident Miloš Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl odejít jen premiér. Navrhl odvolat pouze Babiše z funkce ministra financí. Nakonec ho 24. května oficiálně nahradil Ivan Pilný (ANO).

Hnutí ANO vedlo s náskokem i v dalších průzkumech, které po vládní krizi zveřejnily jiné agentury. Stejně jako ČSSD si ale většinou pohoršilo. Podle Medianu by ANO vyhrálo s 26 procenty, ČSSD by měla 14 procent. Stejný zisk sociálním demokratům přisoudilo i CVVM, ovšem vítězné ANO by podle něj mělo 33 procent. Podle agentury Focus by ANO volilo 28,5 procenta lidí, ČSSD 17 procent.

Median také zveřejnil průzkum, podle kterého prezidentovi Zemanovi sebral jeho postoj ve vládní krizi část voličů. Pokud by se nyní konaly volby hlavy státu, dostal by Zeman 35 procent hlasů, o dva procentní body méně než v dubnu. O sedm procentních bodů na 24 procent naopak stouply preference bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme