PRŮZKUM: ANO by výrazně ovládlo volby. ČSSD ztrácí, má stejně jako ODS

Hnutí ANO by drtivě vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny. Pokud by se konaly teď v květnu, získalo by 33 procent hlasů. ČSSD by skončila se 14 procenty hlasů druhá. V těsném závěsu za ní by byla ODS, kterou by volilo 13 procent lidí. Vyplývá to z volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění. Květen ovlivnila vládní krize, mezi koaličními stranami panovalo napětí kvůli návrhu na odvolání někdejšího ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model CVVM z května 2017 už reaguje na události kolem vládní krize, která vyvrcholila koncem ministra financí Andreje Babiše z ANO

Volební model CVVM z května 2017 už reaguje na události kolem vládní krize, která vyvrcholila koncem ministra financí Andreje Babiše z ANO | Foto: Reprofoto, Infogram

Pokud by Češi volili do Poslanecké sněmovny v květnu, zasedlo by v dolní komoře šest stran. Vedle ANO, ČSSD a ODS by to byli ještě komunisté, lidovci a TOP 09. Hnutí ANO by podle modelu volilo 33 procent voličů, ČSSD pak 14 procent. KSČM by získali 11,5 procenta hlasů, lidovci 8,5 procenta a TOP 09 sedm procent.

Bilance vládní krize: Prohrává Zeman. Sobotka mírně bodoval, Babiš udrží finance

Číst článek

KDU-ČSD ale půjde do podzimních voleb s hnutím Starostové a nezávislí, které by v případě samostatné kandidatury získalo podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění dvě procenta hlasů. Kolik lidí by volilo lidovce ve spojení se Starosty, volební model neuvádí.

V porovnání s dubnovým průzkumem se podpora ANO téměř nezměnila, naopak sociální demokracie si pohoršila o dva procentní body. Občanští demokraté by získali proti dubnu o 2,5 bodu více hlasů a lidovci a TOP 09 by na tom byli o bod lépe. Vedle toho komunisté by procentní bod ztratili.

Voleb do sněmovny by se podle Centra pro výzkum veřejného mínění zúčastnilo 56 procent voličů. K minulým sněmovním volbám v roce 2013 přišlo 59,5 procenta voličů.

Poslední rozhovor ve funkci ministra. Sobotka mě zradil, paktuje se s Kalouskem, říká Babiš

Číst článek

Data sbíralo centrum od 8. do 18. května, dotázaných bylo 1019 lidí. Volební model však vychází pouze z odpovědí 488 z nich. Zařazeni do něj totiž byli pouze ti, kteří by se voleb zúčastnili a zároveň by hlasovali pro nějakou stranu. Nezahrnuje tedy respondenty, kteří se voleb nechtějí zúčastnit nebo nevědí, zda se jich zúčastní.

Centrum pro výzkum veřejného mínění je výzkumným oddělením Sociologického ústavu Akademie věd. Jeho historie sahá do roku 1946, současné centrum vzniklo v roce 2001.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme