Čechy dění na Ukrajině zajímá. Válku ale už vidí méně jako bezpečnostní hrozbu, zjistil průzkum

Zájem Čechů o dění na Ukrajině, která více než dva roky čelí ruské invazi, se v posledním roce a půl téměř nemění. O vývoj situace se nadále zajímají necelé dvě třetiny lidí. O několik procentních bodů ve srovnání s dotazováním loni v létě se snížilo vnímání války na Ukrajině jako bezpečnostní hrozby pro Evropu a Česko. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky agentura zveřejnila v pátek.

Sledovali jsme online Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják Národní gardy Ukrajiny střílí z houfnice na ruské jednotky v Doněcké oblasti

Voják Národní gardy Ukrajiny střílí z houfnice na ruské jednotky v Doněcké oblasti | Foto: Sofiia Gatilova | Zdroj: Reuters

Průzkum se uskutečnil od konce ledna do 11. března a zúčastnilo se ho 966 obyvatel Česka starších 15 let.

Česko už sehnalo více než 1 000 000 kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu, informoval Pavel

Číst článek

Sedm z deseti dotázaných považuje situaci na Ukrajině za hrozbu pro evropskou bezpečnost a mír ve světě. Za hrozbu pro bezpečnost České republiky ji označilo 64 procent respondentů.

„Z časového srovnání můžeme vidět, že vnímání situace na Ukrajině jako bezpečnostní hrozby se oproti poslednímu srovnatelnému výzkumu z období června a července 2023 v případě vnímání ohrožení evropské bezpečnosti a bezpečnosti České republiky poněkud snížilo,“ uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

U ohrožení bezpečnosti České republiky zaznamenal průzkum pokles o šest procentních bodů, v případě evropské bezpečnosti o čtyři procentní body.

Ukrajina má nový zákon o mobilizaci. Muži mají nosit vojenské dokumenty, zmizí tak ‚odchyty‘

Číst článek

O vývoj situace na Ukrajině se nyní zajímá 57 procent veřejnosti, což se podle výzkumníků od podzimu 2022 prakticky nemění. Mimořádně vysoký zájem zaznamenalo dotazování jen těsně po zahájení válečného konfliktu, tehdy se zajímalo 78 procent lidí.

Více než polovina respondentů nesouhlasí s kroky vlády na podporu Ukrajiny, 43 procent s nimi naopak souhlasí.

Obdobně 54 procent lidí se domnívá, že česká vláda Ukrajinu podporuje příliš mnoho a naopak dvě pětiny považují podporu za přiměřenou.

Ani u těchto otázek se názory české veřejnosti podle průzkumu od podzimu nijak významně nezměnily.

jud, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme