Téměř 60 procent lidí považuje za největší problém v Česku korupci. Nejméně je trápí situace v kultuře

Za nejpalčivější problémy Česka lidé považují korupci a hospodářskou kriminalitu. Jako třetí nejnaléhavější problém Češi vnímají přistěhovalectví, které loni skončilo na druhém a v roce 2016 dokonce na prvním místě. Vyplývá to z výzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejméně Čechy trápí situace v kultuře.

průzkum Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Časové srovnání toho, za jak naléhavé lidé považují zabývat se korupcí. | Zdroj: CVVM

Řešení korupce považovalo za velmi naléhavé téměř šest z deseti dotázaných. Hospodářskou trestnou činnost označilo za palčivý problém 56 procent respondentů a přistěhovalectví téměř polovina (48 procent) účastníků průzkumu.

Volební model Medianu: ANO by v březnu volilo o tři procenta lidí méně než v únoru, posílilo SPD

Číst článek

Na čtvrtém místě žebříčku nejpalčivějších problémů veřejného života se umístilo zdravotnictví, které požaduje řešit 46 procent lidí. První pětku uzavírá bezpečnost občanů s 41 procenty. Na dalších místech se umístily položky jako sociální jistoty, stav veřejných financí, zemědělství nebo bezpečnostní a politická situace v zemi.

Na opačné straně žebříčku stojí kultura, nabídka zboží a služeb a situace v armádě. Řešení těchto oblastí považuje za velmi naléhavé méně než 15 procent respondentů.

Největší meziroční pokles naléhavosti zaznamenalo CVVM u politické a bezpečnostní situace v Česku. Oproti loňskému roku klesla míra naléhavosti těchto oblastí o deset, respektive devět procentních bodů. O osm procentních bodů ochabla potřeba zabývat se vztahy Česka se zahraničím.

Problém přistěhovalectví byl letos meziročně o sedm procentních bodů méně naléhavý. „V případě přistěhovalectví a bezpečnostní situace jde o výrazně klesající trend, který trvá již čtvrtý rok,“ konstatuje CVVM.

Naopak největší vzestup naléhavosti nastal u zemědělství, a to o osm procentních bodů. Více se lidé obávají také o dopravní obslužnost, životní prostředí a problémy spojené s výrobou a distribucí energie.

Průzkum CVVM se konal od 2. do 13. března. Na dotazy odpovídalo 1096 obyvatel ve věku od 15 let.

Naléhavost zabývání se vybranými oblastmi | Zdroj: CVVM

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme