Téměř 60 procent lidí považuje za největší problém v Česku korupci. Nejméně je trápí situace v kultuře

Za nejpalčivější problémy Česka lidé považují korupci a hospodářskou kriminalitu. Jako třetí nejnaléhavější problém Češi vnímají přistěhovalectví, které loni skončilo na druhém a v roce 2016 dokonce na prvním místě. Vyplývá to z výzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejméně Čechy trápí situace v kultuře.

průzkum Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Časové srovnání toho, za jak naléhavé lidé považují zabývat se korupcí.

Časové srovnání toho, za jak naléhavé lidé považují zabývat se korupcí. | Zdroj: CVVM

Řešení korupce považovalo za velmi naléhavé téměř šest z deseti dotázaných. Hospodářskou trestnou činnost označilo za palčivý problém 56 procent respondentů a přistěhovalectví téměř polovina (48 procent) účastníků průzkumu.

Volební model Medianu: ANO by v březnu volilo o tři procenta lidí méně než v únoru, posílilo SPD

Číst článek

Na čtvrtém místě žebříčku nejpalčivějších problémů veřejného života se umístilo zdravotnictví, které požaduje řešit 46 procent lidí. První pětku uzavírá bezpečnost občanů s 41 procenty. Na dalších místech se umístily položky jako sociální jistoty, stav veřejných financí, zemědělství nebo bezpečnostní a politická situace v zemi.

Na opačné straně žebříčku stojí kultura, nabídka zboží a služeb a situace v armádě. Řešení těchto oblastí považuje za velmi naléhavé méně než 15 procent respondentů.

Největší meziroční pokles naléhavosti zaznamenalo CVVM u politické a bezpečnostní situace v Česku. Oproti loňskému roku klesla míra naléhavosti těchto oblastí o deset, respektive devět procentních bodů. O osm procentních bodů ochabla potřeba zabývat se vztahy Česka se zahraničím.

Problém přistěhovalectví byl letos meziročně o sedm procentních bodů méně naléhavý. „V případě přistěhovalectví a bezpečnostní situace jde o výrazně klesající trend, který trvá již čtvrtý rok,“ konstatuje CVVM.

Naopak největší vzestup naléhavosti nastal u zemědělství, a to o osm procentních bodů. Více se lidé obávají také o dopravní obslužnost, životní prostředí a problémy spojené s výrobou a distribucí energie.

Průzkum CVVM se konal od 2. do 13. března. Na dotazy odpovídalo 1096 obyvatel ve věku od 15 let.

Naléhavost zabývání se vybranými oblastmi | Zdroj: CVVM

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme