Průzkum: Lidé se od jara víc obávají sociálního odloučení. Vzrostl strach z ekonomické recese

Češi mají v současnosti největší strach z hrozeb spojených s pandemií. Za poslední půlrok přibylo lidí, kteří mají strach ze sociálního odloučení a izolace. Ukázal to průzkum, který pro Český rozhlas zpracovala agentura Median. Nejvážněji teď lidé jako hrozbu vnímají ekonomickou recesi. Oproti tomu na jaře to byla klimatická změna a sucho.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obava z odloučení je podle agentury Median typická hlavně pro vysokoškoláky. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zatímco v dubnu měli dotazovaní největší obavy ze sucha a klimatických změn, teď nejvážněji vnímají ekonomickou recesi. Obává se jí čtyři lidé z pěti, tedy 79 procent. 

Další vlna nákazy v následujících měsících je hrozba zhruba pro tři čtvrtiny respondentů. Nejvýraznější skupinou, která další virovou nákazu považuje za hrozbu, jsou senioři nad 60 let nebo lidé z obcí nad 100 tisíc obyvatel. 

„Během půl roku vzrostly obavy ze zintenzivněné izolace, uzavření lidí do jednotlivých bublin a z nemožnosti širší komunikace. Vidíme nárůst obavy z odloučení. V dubnu se obávalo 55 procent respondentů a v listopadu už je to 69 procent respondentů,“ říká ředitel agentury Median Přemysl Čech. Obava z odloučení je podle agentury Median typická hlavně pro vysokoškoláky.

Jako největší hrozby jsou v současné době vnímané jevy, které můžeme určitým způsobem spojit se současnou pandemií. | Zdroj: Český rozhlas

Jako další hrozby lidé uváděli kybernetické útoky, oslabení demokracie nebo ozbrojené útoky.

Klimatická změna

Největší rozdíl mezi dubnovým a listopadovým průzkumem byl ve vnímání hrozby klimatické změny. Za půl roku došlo k propadu o 27 procent. 

„Po vypuknutí jarní covidové vlny začalo pršet a letošní léto bylo z hlediska srážek mnohem bohatší. A to lidé zaregistrovali,“ říká Čech. Hrozba obecných klimatických změn podle něj na lidi tolik nepůsobí. Lidé vnímají hlavně nedostatek vody ve svém blízkém okolí, jako jsou zahrady nebo vyschlé lány pole.

Sucha a dalších projevů klimatických změn se teď obává 58 procent lidí. V dubnu jich bylo 85 procent.

V bleskovém průzkumu pro Český rozhlas odpovídalo 11. a 12. listopadu přes 1091 respondentů nad 18 let.

Zatímco v dubnu měli dotazovaní největší obavy ze sucha a klimatických změn, teď nejvážněji vnímají ekonomickou recesi. | Zdroj: Český rozhlas

Kateřina Součková, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme