Lidé nejvíce věří Babišovi s Bartošem, ukázal průzkum CVVM. Obecně však obliba politiků klesá

Z představitelů parlamentních stran lidé nejvíc věří předsedovi ANO, premiérovi Andreji Babišovi, a šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi. Shodně 24 procent lidí důvěřuje předsedovi starostů Vítu Rakušanovi, šéfovi SPD Tomiu Okamurovi a předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi. Babiš a Hamáček oproti září zaznamenali výrazný pokles důvěry veřejnosti. Vyplývá to ze zveřejněných závěrů červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Účastníci průzkumu hodnotili 19 čelných představitelů stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. U všech nedůvěra převažovala ve větší či menší míře nad podílem vyjadřované důvěry. „Pořadí z hlediska velikosti podílu důvěřujících se přitom velmi silně nivelizovalo a nikdo ze zařazených představitelů stran v důvěře výrazně nepřekročil úroveň jedné čtvrtiny,“ shrnuje výsledky CVVM.

CVVM: důvěra stranickým představitelům | Zdroj: CVVM

Politikem s nejvyšším podílem důvěry je premiér a předseda hnutí ANO Babiš, kterému důvěru vyjadřovalo 26 procent dotázaných. Zároveň mu ale 69 procent respondentů nedůvěřovalo, což byl nejvyšší podíl mezi politiky zařazenými do průzkumu.

Na druhém místě skončil předseda Pirátů Bartoš. Důvěru mu vyjádřila čtvrtina respondentů, nedůvěru 62 procent dotázaných.

Důvěra představitelům politických stran v porovnání mezi lety 2017 až 2021 | Foto: CVVM

Větší podíl nedůvěry

„V porovnání s předchozím výzkumem výrazně poklesla důvěra a zvýšila se nedůvěra u Jana Hamáčka a Andreje Babiše,“ uvádí CVVM. Předseda ČSSD a ministr vnitra Hamáček zaznamenal oproti zářijovému průzkumu pokles důvěry o 19 procentních bodů na 24 procent a zároveň nárůst nedůvěry o 21 bodů na 66 procent. Podobný, i když méně výrazný posun sociologové zaznamenali u Babiše, u něhož důvěra poklesla o 13 bodů a nedůvěra vzrostla oproti září o 16 procentních bodů.

Statisticky významný vzestup nedůvěry sociologové zaznamenali ale i u dalších politiků. V případě předsedy Pirátů Bartoše stoupl podíl nedůvěřujících o osm procentních bodů na 62 procent. „Podíl důvěry se u Ivana Bartoše snížil sice jen nevýrazně o tři procentní body, což je změna na hranici statistické významnosti, ale důvěra se v jeho případě dostala na své historické minimum, které představuje významný posun v porovnání s většinou starších šetření,“ konstatuje CVVM.

O osm procentních bodů stoupl od září podíl nedůvěřujících také předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové. Zatímco Pekarové Adamové současně mírně stoupl podíl důvěry, u Richterové stagnoval.

Nedůvěra představitelům politických stran v porovnání mezi lety 2017 až 2021 | Foto: CVVM

Průzkum se uskutečnil od 29. května do 13. června. Zúčastnilo se ho 957 lidí ve věku od 15 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme