Průzkum: Volby by v únoru vyhrálo ANO, do sněmovny by se vůbec nedostali komunisté

Sněmovní volby by v únoru opět vyhrálo hnutí ANO s 31 procenty před Piráty s 15,5 procenta a ODS s 13 procenty. Další v pořadí STAN a SPD mají 6,5 procenta, do sněmovny by se dostala ještě TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL. Komunisté s podporou 4,5 procenta by zůstali pod pětiprocentní hranicí vstupu do sněmovny. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar CZ, který v neděli zveřejnila Česká televize.

Praha (Aktualizováno: 15:18 8. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi | Zdroj: Kantar CZ

„V únoru došlo ve volebním modelu k minimu změn, snad jen KSČM ztratila dva procentní body,“ uvedl analytik Kantar CZ Pavel Ranocha. V dlouhodobějším pohledu podle něj KSČM klesá zhruba o jeden procentní bod ročně. Uvedl také, že se k sobě přibližují voličské skupiny ODS a Pirátů.

Průzkum: Zeman je v kontaktu s lidmi, ale nedbá o důstojnost úřadu. Češi jeho práci hodnotí na trojku

Číst článek

Tři čtvrtiny voličů ANO podle něj nemají ve volbách záložní alternativu. „Tyto hlasy jsou celkem pevně připoutané právě k hnutí ANO,“ dodal. ANO si proti lednovému volebnímu modelu Kantar CZ o procentní bod polepšilo, o půl procentního bodu větší podporu má ODS.

Pirátům naproti tomu podpora o procentní bod klesla, stejně jako SPD. Hlasů pro STAN přibylo o 1,5 procentního bodu. TOP 09 s 5,5 procenta a lidovci s pěti procenty zůstali na lednovém výsledku. Volební zisk ČSSD by se zvýšil o půl procentního bodu na 5,5 procenta.

KSČM ztratila zmíněné dva procentní body. Trikolóra se třemi procenty zůstala pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do sněmovny.

Agentura Kantar CZ se v průzkumu mezi 10. a 28. únorem dotazovala 1200 lidí. Statistická chyba je u stran s menším ziskem 1,1 procentního bodu, u stran s větší podporou až tři procentní body.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme