Průzkum Kantar TNS: ANO ztrácí, ODS roste, lidovci mimo sněmovnu

ANO by v květnu podle modelu Kantar TNS vyhrálo sněmovní volby s 27 procenty, oproti dubnu si výrazně pohoršilo. Na vzestupu je druhá ODS s 16 procenty. Do dolní komory by se podle agentury dostaly i další dosavadní sněmovní strany, pouze KDU-ČSL by měla čtyři procenta hlasů. Model v neděli zveřejnila Česká televize.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:03 10. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranici pěti procent nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny by tak aktuálně překročilo osm politických stran a hnutí. | Zdroj: KANTAR TNS pro Českou televizi/projekt Trendy Česka

Třetí by zůstali Piráti s 14,5 procenta, kteří se oproti předchozímu měření nijak neposunuli. Za nimi by skončily SPD s devíti procenty, KSČM se 7,5 procenta a ČSSD se sedmi procenty. Hnutí STAN by dostalo 5,5 procenta a TOP 09 pět procent hlasů.

Hranici pěti procent nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny by tak aktuálně překročilo osm politických stran a hnutí. Těsně pod touto hranicí by zůstala KDU-ČSL. Žádná další strana pak nedosahuje ani dvou procent. Statistická chyba podle agentury činí 1,3 až tři procentní body.

O průzkumu

Průzkumu se účastnili oprávnění voliči v České republice starší 18 let, kteří splňují podmínky pro vstup do volebního modelu. Náhodným výběrem byl získán reprezentativní vzorek 1200 rozhovorů, z nichž do volebního modelu vstupuje 868 respondentů. Jedná se o respondenty, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní. Dotazování probíhalo ve dnech 12. května až 1. června 2018 prostřednictvím technologie CATI (Computer Assisted Telephone Interview).

Statistická chyba volebního modelu se v aktuální vlně měření pohybuje u jednotlivých stran v rozmezí +/- 1,3 až 3,0 procentního bodu.

Zdroj: Kantar TNS

ANO zaznamenalo podle Kantar TNS ztrátu už v březnovém průzkum. Oproti dubnu ztratilo 3,5 procentního bodu, od února šest procentních bodů, a dostalo se tak pod svůj výsledek v loňských podzimních voleb. „Je to číslo nejnižší za poslední dva roky,“ uvedl k výsledku ANO analytik agentury Pavel Ranocha. Podle něj se na něm podepsaly průtahy se sestavováním vlády a ztráta důvěry v Babiše.

Na úkor ANO posilují podle Kantar TNS naopak občanští demokraté. Získali by o 4,5 procentního bodu více než při říjnových sněmovních volbách, podobnou podporu měli naposledy v letech 2011 a 2012, uvedl Ranocha. „Lidé začínají v ODS vidět potenciálně rovnocenného soupeře pro hnutí ANO a vrací se ke straně, kterou volili dříve,“ řekl Ranocha.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil výsledek v Otázkách Václava Moravce za důsledek nynější politiky občanských demokratů. „Sami sebe chápeme jako politickou alternativu hnutí ANO,“ uvedl. Výsledky průzkumu ale Stanjura nepřeceňuje. Podle něj rozhodnou až volby. Podle místopředsedy ČSSD Martina Netolického musí strana sociálnědemokratické voliče ANO přesvědčit o tom, že toto liberálně-populistické hnutí jejich hodnoty nereprezentuje.

K urnám by přišly tři čtvrtiny lidí

O svých preferencích bylo podle průzkumu, který byl proveden mezi 12. květnem a 1. červnem mezi 906 respondenty, pevně rozhodnuto 46 procent voličů a dalších 30 procent by své rozhodnutí spíše neměnilo. K volbám by šlo 74 procent lidí.

Za poslední tři měsíce podle aktuálního průzkumu výrazně ubylo těch, kteří souhlasí s opětovným jmenováním šéfa ANO Andreje Babiše do premiérského křesla. Nyní tento krok prezidenta Miloše Zemana podporuje 40 procent, v únoru to bylo 56 procent.

Průzkum ukázal naopak nárůst tolerance lidí vůči délce vládnutí bez důvěry. Názor, že by kabinet bez důvěry poslanců neměl vládnout déle než tři měsíce, mělo v únoru 44 procent respondentů, nyní už jen 36 procent dotázaných. S tím, že vládnout bez důvěry se dá víc než rok, nemělo před třemi měsíce problém 20 procent lidí, v květnu 24 procent občanů.

Pokud by vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM nevznikla, 29 procent lidí by podle průzkumu podpořilo předčasné volby. Čtvrtina lidí by si přála vládu bez Babiše, Zemanem preferovanou variantu vlády ANO, SPD a KSČM by chtělo 14 procent lidí a úřednickou vládu by chtělo deset procent dotázaných.

Současné preference ve srovnání s preferencemi před třemi měsíci. | Zdroj: KANTAR TNS pro Českou televizi/projekt Trendy Česka

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme