MEDIAN: Volby by v červenci vyhrálo ANO s 33 procenty. Druhá ODS má 15 procent hlasů

Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO se ziskem 33 procent hlasů. Jeho podpora oproti červnu klesla o 2,5 procentního bodu. Druhá ODS by získala 15 procent, meziměsíčně o jeden procentní bod více. Stejně si polepšili i třetí Piráti, obdrželi by 12 procent hlasů. S odstupem za nimi následuje s osmi procenty SPD. Vyplývá to z volebního modelu, který ve středu zveřejnila agentura Median.

Průzkum Praha (Aktualizováno: 8:01 23. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí STAN by obdrželo 6,5 procenta hlasů. TOP 09 a sociální demokraté (SOCDEM) se pohybují na hranici vstupu do Poslanecké sněmovny, získali by 5,5 procenta, respektive pět procent hlasů.

CVVM: Pavla hodnotí většina Čechů kladně. 78 procentům se líbí, jak dbá o důstojnost úřadu

Číst článek

Do Poslanecké sněmovny by se tak v červenci dostalo sedm politických stran a hnutí. „Překonání pětiprocentní hranice je ale u stran, které se kolem ní pohybují (STAN, TOP 09, SOCDEM, KDU-ČSL), nejisté,“ uvedli autoři průzkumu. Podpora lidovců v červenci meziměsíčně stoupla o dva procentní body na čtyři procenta. 

Hnutí ANO by si v hypotetických červencových volbách připsalo 77 poslaneckých mandátů, ODS 35, Piráti 29, SPD 19, STAN 15 a TOP 09 i SOCDEM 14. Současná vládní koalice by měla 92 poslaneckých mandátů.

„Rozložení mandátů ovšem nezohledňuje případné předvolební koalice. Naopak zohledňuje vstup SOCDEM do Poslanecké sněmovny, ovšem tato strana se pohybuje na hranici pěti procent,“ upozornil Median.

Volební účast

Voleb do Sněmovny by se v červenci určitě zúčastnilo 56,5 procenta respondentů, dalších 14,5 procenta dotázaných účast zvažuje. Určitě by k sněmovním volbám nešlo 23,5 procenta dotázaných, spíše by nešlo 5,5 procenta.

Oproti červnovému volebnímu modelu ochota zúčastnit se voleb mírně klesla. Volební účast ve volbách v říjnu 2021 byla 65,43 procenta. Autoři průzkumu podotkli, že deklarovaná volební účast bývá obvykle vyšší než skutečná účast.

Lidovci klesli na dvouprocentní voličskou podporu. Mělo by to znepokojovat celou vládu, říká politolog

Číst článek

Svou účastí i volenou stranou si je jistá polovina respondentů, 30 procent si je jisto svou účastí, ale zatím nejsou pevně rozhodnutí, kterou stranu by volili.

Svou účastí ani volenou stranou si není jistých 15 procent a pět procent respondentů ví, koho by v případných volbách volili, ale nejsou si jistí, zda by k volbám dorazili.

Autory výzkumu zajímal i voličský potenciál jednotlivých politických subjektů. Pokud by hnutí ANO získalo hlasy od všech voličů, kteří ho plánují volit a nevylučují účast ve volbách, získalo by 39 procent hlasů.

Volební potenciál občanských demokratů činí 21 procent a v případě Pirátů 17,5 procenta. Následují STAN s potenciálem získat 14,5 procenta hlasů a SPD a TOP 09 shodně se 13 procenty. Lidovci mají potenciál oslovit 9,5 procenta voličů a SOCDEM devět procent.

Průzkum se konal mezi 1. červencem a 8. srpnem, zapojilo se do něj 1019 respondentů ve věku 18 let a více. Drobné zisky a ztráty jsou v rámci statistické odchylky. Ta činí +/- 0,5 procentního bodu u malých stran až +/- 3,5 procentního bodu u největších stran.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme