Na vládní krizi nejvíc doplatila ČSSD, vyplývá z exkluzivního průzkumu Medianu pro Český rozhlas

Sociální demokracie může nejvíc doplatit na postoje během vládní krize. Vyplývá to z průzkumu, který exkluzivně pro Český rozhlas zpracovala agentura Median. Sněmovna minulý týden jednala o nedůvěře vládě kvůli údajnému únosu syna premiéra Andreje Babiše mladšího na Krym. Poslanci ČSSD před hlasováním opustili jednací sál. Do průzkumu se v pondělí a úterý zapojila tisícovka respondentů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček

Na postoje během vládní krize může nejvíce doplatit ČSSD. Na snímku její předseda Jan Hamáček | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Díky pokračování kauzy Čapí hnízdo u 43 % voličů hnutí ANO z roku 2017 došlo k utužení podpory, zatímco pro 43 % kauza nic nezměnila. Pouhých 15 % voličů z minulých voleb do sněmovny kauza znejistila a více by volbu ANO zvažovali.

To by podle výzkumníků sice znamenalo ztrátu až 4-4,5 procentního bodu. Vyhrocenost kauzy však může Andreji Babišovi a ANO přinést 7 % voličů jiných stran a 13 % nevoličů. V důsledku kauzy tak podle výzkumu zřejmě dojde k utužení jádra voličů i odpůrců ANO. Velké dopady na volební podporu nelze očekávat.

Vliv aktuálních událostí na přesvědčení o volbě ANO - podle vztahu k ANO ve volbách do PSP 2017

Chování sociální demokracie uškodilo straně ze všech aktérů vládní krize nejvíc, jak říká analytik společnosti Median Martin Kratochvíl.

„Sociální demokracie má potenciál být tou stranou, která bude na základě současné kauzy nejvíce potrestána. Její chování uškodilo jejím preferencím pravděpodobně daleko více než chování premiéra nebo hnutí ANO,“ popsal pro Radiožurnál Kratochvíl.

Podle místopředsedy ČSSD Martina Netolického byla sociální demokracie ze všech stran v nejsložitější situaci. „Sociální demokracie vládní krizi nezpůsobila. Zároveň ji ale musela řešit a všechna média se dotazovala, jak k tomuto problému přistoupí,“ řekl Netolický.

Vliv aktuálních událostí na přesvědčení o volbě ČSSD - podle vztahu k ČSSD ve volbách do PSP 2017

Elektorátu KSČM a SPD se kauza zřejmě příliš nedotkne. U komunistů dnes až 95 % jejich voličů z roku 2017 říká, že se jich kauza nedotkla či utužila jejich podporu. Na druhé straně ztrácí KSČM potenciál získávat voliče dalších stran.

Vliv aktuálních událostí na přesvědčení o volbě KSČM - podle vztahu k KSČM ve volbách do PSP 2017

Okamurova SPD se v kauze nejprve postavila na stranu středopravicové opozice a kritiků Andreje Babiše, později však začala kritizovat média, svoje hlasování pro nedůvěru vládě zdůvodnila programově a výrazně se vymezila vůči ČSSD. Přes váhavý postoj ale jen velmi málo lidí podle průzkumníků k této straně změní svůj volební postoj. 

Vliv aktuálních událostí na přesvědčení o volbě SPD - podle vztahu k SPD ve volbách do PSP 2017

Středopravicové opoziční strany (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti) hlasování o důvěře Babišově vládě vyvolaly a voličská podpora těchto stran se může projevit přestrukturováním podpory a mírním posílením jednotlivých subjektů.

Postoj v kauze zklamalo zhruba okolo desetiny jejich voličů natolik, že zvažovali volit jinou stranu. Kritický postoj naopak oceňuje část voličů jiných stran. Výzkumníci v této souvislosti zmiňují možný přechod středových voličů ČSSD. Z případné mobilizace nevoličů by podle dalších dat výzkumu mohli profitovat zejména Piráti.

Vliv aktuálních událostí na přesvědčení o volbě stran středopravé opozice - podle vztahu k těmto stranám ve volbách do PSP 2017

Pavla Lioliasová, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme